AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun əməkdaşları Saatlı rayonunda seçilmiş tədqiqat obyektində olublar
• 2022-06-07
AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Geologiya və Geofizika, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutları ilə bağlanmış müqaviləsinə əsasən İnstitutun əməkdaşları Saatlı rayonunun Azad kəndində seçilmiş tədqiqat obyektində görülən işlərin gedişini izləmişlər.
İnstitutun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev, baş aqromeliorator Mürsəl Məmmədov və Mineral gübrələr laboratoriyasının baş elmi işçisi, a.e.ü.f.d., dosent Vüqar Cəfərov tədqiqat yerində yerli xammal əsasında hazırlanmış üzvi-mineral komplekslərin pambıq bitkisi altında tətbiq olunan təcrübə sahəsində vəziyyətlə tanış olmuşlar. Sahədə aparılmış aqrotexniki tədbirlərlə tanış olunmuş, fenoloji müşahidələr aparılmış və torpaq nümunələri götürülmüşdür. Eyni zamanda Saatlı rayonu Azad kənd ərazisində fermerlərlə görüş keçirilmiş, məruzəçi  professor Ə.Quliyev İnstitutda görülən işlər barədə fermerlərə geniş məlumatlar vermiş, gübrələr, onların tətbiqi, torpaq-bitki arasında münbitlik əlaqələrinin öyrənilməsi, sudan səmərəli  istifadə, ekoloji baxımdan ətraf mühitin mühafizəsi istiqamətində maarifləndirici söhbətlər aparmışdır.

• Saturday, December 13, 2025
Employees of the Institute of Soil Science and Agrochemistry visited a selected research facility in Saatli district.
• 2022-06-07
According to the agreement of the Institute of Soil Science and Agrochemistry of ANAS with the Institutes of Geology and Geophysics, Catalysis and Inorganic Chemistry, the employees of the Institute watched the work carried out at the selected research object in Azad village of Saatli region.
Director General of the Institute, Corresponding Member of ANAS, Professor Alovsat Guliyev, Chief Agromeliorator Mursal Mammadov and Chief Researcher of the Laboratory of Mineral Fertilizers, Ph.D Associate Professor, Vugar Jafarov  got acquainted with the situation in the field. Agro-technical measures were taken in the field, phenological observations were made and soil samples were taken.At the same time, a meeting was held with farmers in Azad village of Saatli region, the speaker, Professor A. Guliyev, gave detailed information to farmers about fertilizers, their application, study of soil-plant fertility relations, efficient use of water.