Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda 27 sentyabr Anım Günü ilə əlaqədar tədbir keçirilib
Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının və Həmkarlar təşkilatının təşkilatçılığı ilə 27 sentyabr Anım Günü ilə əlaqədar tədbir keçirilib. Tədbirin əvvəlində 44 günlük Vətən müharibəsində canlarından keçən bütün şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub. Tədbiri giriş sözü ilə Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. Ə.Quliyev qeyd edib ki, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında rəşadətli ordumuz  tariximizin kədərli günlərini qürurlu günlərlə əvəz edib. Alim 44 günlük Vətən müharibəsində şanlı tarix yazan oğullarımızın döyüş yolundan söz açıb və bu gün hər kəsin onlarla fəxr etdiyini, qürur duyduğunu qeyd edib.
Çıxış edən İnstitutun Həmkarlar Təşkilatının sədri a.e.d Məmməd Məmmədov qeyd edib ki,  44 günlük haqq savaşımızda qəhrəmancasına döyüşmüş, ölkəmizin ərazi bütövlüyü yolunda canlarını fəda etmiş əsgər və zabitlərimizə, bütün şəhidlərimizə dərin ehtiram əlaməti olaraq ilk dəfə 2021-ci il 27 sentyabr Azərbaycan Respublikasında Anım Günü kimi qeyd edilir.
Daha sonra AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədr müavini, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Behbud İbrahimov bu günün önəmini vurğulayaraq həmin dövrdə xalq olaraq necə mübariz olduğumuzu bütün dünyaya sübut etdiyimizi qeyd edib. Hər birimiz bu zəfərin nəyin bahasına qazanıldığını yadda saxlamağa borcluyuq.
Vətən müharibəsinin iştirakçısı, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Mülki Müdafiə qərargahının rəisi polkovnik-leytenant Ruslan Məhəmmədov döyüşlə bağlı xatirələrini bölüşüb.
Anım tədbirində Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının Sədri Tərlan Yelmarlı  “27 sentyabr anım günü”,  Dendrologiya İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Leyla Atayeva “Vətən Müharibəsi Xatirələrdə”,  Arxeologiya, Etnoqrafiya və İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Nigar Mustafayeva “Zəfər tarixinin başlanğıcı” , Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun elmi işçisi Vüsalə İsaqova “Şəhidlik-Qəhrəmanlıq” mövzularında məruzə ilə çıxış ediblər. Həmçinin tədbirdə çıxış edən YAP-ın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda ərazi partiya təşkilatının sədri, b.ü.f.d., dosent Zaman Məmmədov və sədr müavini Fərid Mustafayev qeyd edib ki, məhz güclü dövlət siyasəti və  hərbçilərimizin qəhrəmanlığı sayəsində  öz tarixi torpaqlarımız düşmən tapdağından azad edilib.

An event was held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry on September 27 Memorial Day.
An event was held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry organized by the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute in connection with the Memorial Day of September 27. At the beginning of the event, the dear memory of all the martyrs who lost their lives in the 44-day Patriotic War was commemorated with a minute of silence. The event was opened by the general director of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, corresponding member of ANAS, professor Alovsat Guliyev. A. Guliyev noted that, under the leadership of Commander-in-Chief Ilham Aliyev, our brave army replaced the sad days of our history with proud days. The scientist spoke about the war path of our sons who wrote a glorious history in the 44-day Patriotic War and noted that, everyone is proud of them today.
Chairman of the Trade Union Organization of the Institute, Mammad Mammadov noted that, as a sign of deep respect for all our martyrs, September 27, 2021 is celebrated as Memorial Day in the Republic of Azerbaijan for the first time.
Later, Vice-Chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of ANAS, Doctor of Philosophy in Physics, Behbud Ibrahimov emphasized the importance of this day and noted that at that time we proved to the whole world how we fought as a nation. Each of us is obliged to remember how this victory was won.
Participant of the Patriotic War, head of the Civil Defense Staff of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, lieutenant colonel Ruslan Muhammadov shared his war memories.
At the commemorative event, Chairman of the Council of Young Scientists and Experts of the Institute of Soil Science and Agrochemistry - Tarlan Yelmarli, Chairman of the Council of Young Scientists and Experts of the Institute of Dendrology - Leyla Atayeva, Chairman of the Council of Young Scientists and Experts of the Institute of Archeology, Ethnography - Nigar Mustafayeva and researcher at the Institute of Soil Science and Agrochemistry - Vusala Isagova, made a report about "September 27 Memorial Day", "The Patriotic War in Memories", "The beginning of the history of victory".
Also speaking at the event, the Chairman of the territorial party organization of the Institute of Soil Science and Agrochemistry of YAP, Associate Professor Zaman Mammadov and Deputy Chairman Farid Mustafayev noted that, "It is thanks to the strong state policy and the heroism of our soldiers that my historical lands were liberated from the enemy."