Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Elmi Şurasının növbəti iclası keçirilib
06 oktyabr 2022-ci ildə  Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda  Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. Elmi Şuranın iclasını giriş sözü ilə institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü,  professor Əlövsət Quliyev açıb. Şura sədri Elmi Şuranın gündəliyində olan məsələlərlə iclas iştirakçılarını tanış edib. İclasda ilk məsələ olaraq Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun elmi əsərlərinə həsr olunmuş  jurnalın nəşrinin müzakirəsi aparılıb. Jurnalın web saytının ilkin versiyası Şura üzvlərinə təqdim edilib.Həmçinin jurnalın baş redaktoru, məsul katibi  və hər bir elm sahəsi üzrə redaktorları açıq səsvermə ilə müəyyənləşdirildi.
Növbəti məsələ olaraq iclasın gündəliyindəki Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutun 2022-ci il üçün elmlər doktoru hazırlığı üzrə dissertanturasına qəbulun nəticələri müzakirə edilib. Elmlər doktoru hazırlığı üzrə qəbul olmuş  dissertantların mövzuları ətrafında ətraflı elmi müzakirələr aparılıb.
Sonra iclasın sədri Ə.Quliyev “Ekologiya” ixtisası üzrə dissertant Elman Yusifovun dissertasiya mövzusunun adının dəyişilməsini və elmi məsləhətçinin əlavə edilməsini təklif edib, bu istiqamətdə müzakirələr aparılıb.
Həmçinin iclasda 5 dekabr 2022-ci il tarixində Dünya Torpaq Gününə həsr olunacaq konfransın təşkili məsələsi  müzakirə edilib. Iclasda təşkil olunacaq konfransın təşkilat komitəsi müəyyənləşdirilib. Qeyd edək ki, Dünya Torpaq Günü hər il 5 dekabr tarixində torpağın əhəmiyyətinə diqqət ayırmaq və torpaq ehtiyatlarının davamlı idarə olunmasını təbliğ etmək məqsədilə keçirilir.
Institutun elmi katibi a.e.ü.f.d. Sultan Hüseynova Torpaq ekologiyası beynəlxalq laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, a.e.ü.f.d. Divanxan Rəşid oğlu Əhədovun “Torpaqşünaslıq” ixtisası üzrə və Mineral gübrələr laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, a.e.ü.f.d. Nəcibə Zeynalabdin qızı Mirmösümovanın “Aqrokimya” ixtisası üzrə dosent elmi adı almaq üçün təqdim etdiyi sənədlər barədə məlumat verdi.Elmi Şuranın gizli səsverməsinin nəticəsi olaraq  dosent  elmi adı almaq üçün sənədlərin Ali Attestasiya Komisiyasına təqdim edilməsinə qərar verildi. İclasın sonunda cari məsələlər   müzakirə edildi və gündəlikdəki məsələlərə dair çıxışlar, təkliflər dinlənildi və suallar cavablandırıldı. Sonda gündəlikdəki müzakirə olunan məsələlərə dair qərarlar qəbul edildi.

Состоялось очередное заседание Ученого совета Института почвоведения и агрохимии
6 октября 2022 года в Институте почвоведения и агрохимии состоялось очередное заседание Ученого совета. Заседание Ученого Совета открыл директор института, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев. Председатель Совета ознакомил участников заседания с вопросами повестки дня Ученого совета. В качестве первого вопроса заседания обсуждалось издание журнала, посвященного научным работам Института почвоведения и агрохимии. Членам Совета была представлена предварительная версия сайта журнала. Также открытым голосованием были определены главный редактор, ответственный секретарь и редакторы по каждому научному направлению журнала.
В качестве следующего пункта повестки дня заседания  были обсуждены итоги приема диссертации доктора наук Института почвоведения и агрохимии на 2022 год.
Затем председатель собрания А.Гулиев  предложил изменить название темы диссертации и добавить научного руководителя  диссертанта Эльмана  Юсифова по специальности «Экология», и в этом направлении были проведены обсуждения.
Также на заседании обсуждался вопрос организации конференции, Всемирному дню почв 5 декабря 2022 года. На заседании был определен оргкомитет конференции, которая будет организована. Следует отметить, что каждый год 5 декабря проводится Всемирный день почв, чтобы привлечь внимание к важности почвы и способствовать устойчивому управлению почвенными ресурсами.
Ученый секретарь института д.ф.а.н.Султан Гусейнова сообщила о документах, которые она подала для получения ученого звания доцента по специальности «Агрохимия»,ведущего  научного сотрудника Международной лаборатории экологии почв. д.ф.а.н. Диванхана Рашид оглы Ахадова и ведущего  научного  сотрудника  Лаборатории минеральных удобрений д.ф.а.н. Наджибой  Зейналабдин кызы Мирмёсумовой. В результате тайного голосования Ученого совета было принято решение о подаче документов в ВАК для получения ученого звания  доцента. В конце заседания были обсуждены текущие вопросы и заслушаны выступления, предложения по вопросам повестки дня и даны ответы на вопросы. По итогам  были приняты решения по вопросам, обсуждавшимся в повестке дня.