AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev Elmi-Praktiki Seminarda iştirak edib
25 noyabr 2022-ci il tarixində Saatlı rayonu, Cəfərxan qəsəbəsində  yerləşən Muğan Meliorasiya-Təcrübi Stansiyasında su və torpaq ehtiyatlarının səmərəli istifadəsinin təmin edilməsi ilə bağlı əlavə  tədbirlərə həsr olunmuş Elmi-Praktiki Seminar  keçirilmişdir.
Seminarı giriş sözü ilə açan Azərbaycan Meliorasiya ve Su Təsərrüfatı ASC  sədr müavini  Rafiq Aslanov  məruzəsində ölkədə həyata keçirilən meliorasiya və su təsərrüfatı sahəsində görülmüş və görüləcək işlərdən danışdı. Sonra  Hidrogeoloji-meliorativ xidməti və suların istifadəsinə nəzarət idarəsinin rəisi S.Sadıqov hazırda torpaqların şorlaşması vaxtı rast gəlinən problemlər və yeraltı suların dinamikası və minersallaşmasını öyrənmək üçün qazılmış hidrogeoloji rejim quyuları məlumatları əsasında xəritələrin tərtib etdiyini dedi.
Tədbirdə iştirak edən Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, prof. Əlövsət Quliyev məruzəsində torpaqların meliorativ vəziyyətin pisləşməsindən bəhs edib. Ə.Quliyev torpaqların deqradasiyaya məruz qalmasının əsas səbəblərindən biri kimi  sudan düzgün istifadə edilməməsini nəticədə  50-60 % su itkisinə  yol verildiyini  bildirib. Alim Baş Mil Muğan və Baş Şirvan kollektorlarından il ərzində 4,5 milyard kub metr az minerallaşmaya məruz qalmış suyun Xəzər dənizinə axıdılmasının yolverilməz olduğunu  qeyd edib və  bu sahədə öz təkiflərini deyib.
Daha sonra Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, "Azərkosmos" ASC və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi nümayəndələri  məruzə ilə çıxış ediblər.
Məruzələrdən sonra geniş miqyasda müzakirələr aparılıb. Seminarda  meliorativ vəziyyətin yaxşılaşdırılması, suvarılan torpaq sahələrinin xəritələşdirilməsi, məlumat bazasın  yaradılması, EKTİS-ə inteqrasiya, mütəmadi olaraq monitorinqin keçirilməsi, gübrələrdən səmərəli istifadə və dayanıqlı inkişaf təcrübəsi metodlarının torpaq istifadəçilərinə öyrədilməsi tövsiyə edildi. Seminardan razı qalan fermerlər çıxış edərək belə tədbirlərin mütəmadi həyata keçilməsinin əhəmiyyətli  olmasını qeyd etdilər.

Член-корреспондент НАНА Аловсат Гулиев принял участие в научно-практическом семинаре
25 ноября 2022 года на Муганской мелиоративно-опытной станции, расположенной в поселке Джафархан Саатлинского района, состоялся Научно-практический семинар, посвященный дополнительным мерам по обеспечению эффективного использования водных и земельных ресурсов.
Заместитель председателя ОАО «Азербайджанская мелиорация и водное хозяйство» Рафик Асланов, открывший семинар вступительным словом, рассказал о проделанной и предстоящей работе в области мелиорации и водного хозяйства в стране. Затем начальник отдела гидрогеолого-мелиоративной службы и управления водопользованием С. Садыгов сообщил, что в настоящее время он составляет карты по данным скважин гидрогеологического режима, вырытых для изучения проблем, возникающих при засолении почв, динамики и минерализации грунтовые воды.
На семинаре Генеральный директор Института почвоведения и агрохимии, член-корреспондент НАНА Аловсат Гулиев упомянул в своем  докладе об ухудшении мелиорации земель. А.Гулиев сообщил, что неправильное использование воды является одной из основных причин деградации почвы, в результате чего допускается потеря воды на уровне 50-60%. Ученый отметил недопустимость сброса в течение года в Каспийское море 4,5 миллиарда кубометров деминерализованной воды из коллекторов Главный-Миль-Муган и Главный-Ширван и высказал свои предложения в этом  в этом направлении.
Затем представители Министерства сельского хозяйства Азербайджанской Республики, Министерства экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики, ОАО «Азеркосмос» и Государственного агентства по обслуживанию граждан и социальным инновациям при Президенте Азербайджанской Республики выступили с докладом.
После докладов состоялось широкое обсуждение. На семинаре было рекомендовано улучшить мелиорацию земель, нанести на карту площади орошаемых земель, создать базу данных, интегрироваться в ЕКТИС, проводить регулярный мониторинг, обучать землепользователей методам эффективного использования удобрений и практикам устойчивого развития. Выступили фермеры, которые остались довольны семинаром и отметили важность регулярного проведения таких мероприятий.