Torpaq coğrafi informasiya sistemləri laboratoriyası və Torpaqların eroziyası laboratoriyaları 2022-ci il üzrə yekun hesabatını təqdim ediblər
• 2022-11-28
Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. İclası giriş sözü ilə Şuranın sədri AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. Daha sonra İnstitutun “Torpaq coğrafi informasiya sistemləri” laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Amin İsmayılov  2022-ci il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. O, hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib  və “Azərbaycanın Torpaq Coğrafi İnformasiya Sisteminin beynəlxalq inteqrasiya tələblərinə uyğun elmi əsaslarının işlənib hazırlanması” mövzusuna 4 işin daxil olduğunu qeyd edib. Həmçinin laboratoriyanın İnstitutun digər laboratoriyaları ilə olan kompleks işləri barədə də geniş məlumat verilib.
Sonra İnstitutun “Torpaqların eroziyası” laboratoriyasının müdiri a.e.f.d. Zakir Əliyev 2021-ci il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. O, hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib  və “Azərbaycanın müxtəlif təbiilandşaft zonalarında eroziya prosesinin inkşaf qanunauyğunluqlarının tədqiqi və mövcud problemin elmi-təcrübi əhəmiyyətinin əsaslandırılması” mövzusuna 4 işin daxil olduğunu qeyd edib. Hesabatda laboratoriyanın əməkdaşları a.e.ü.f.d.Kamalə Babayeva, c.ü.f.d. Qıniyaz  Əfkərov gördükləri işlər barədə məlumat verib və sualları cavablandırıblar.
Təqdim olunan yekun hesabatlar şura üzvləri tərəfindən geniş müzakirə olundu, suallar cavablandırıldı. Sonda “Torpaq coğrafi informasiya sistemləri” laboratoriyasının 2022-ci il üzrə illik  hesabatı səsə qoyularaq yekdilliklə qəbul edildi. “Torpaqların eroziyası” laboratoriyasının 2022-ci il üzrə illik  hesabatı isə keçici olduğu nəzərə alınaraq şərti olaraq qəbul edildi.

• Saturday, December 20, 2025
Soil Geographic Information Systems Laboratory and Soil Erosion Laboratories have presented their final report for 2022.
• 2022-11-28
The next meeting of the Scientific Council was held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry. The meeting was opened by the Chairman of the Council, Corresponding Member of ANAS, Professor Alovsat Guliyev. Later, Amin Ismayilov, head of the Institute's "Land geographic information systems" laboratory, corresponding member of ANAS, presented the final report for 2022. He gave brief information about the scientific research works performed in the laboratory according to the subject plan in the reporting year and he noted that the topic "Development of the scientific basis of the Land Geographical Information System of Azerbaijan in accordance with the requirements of international integration" includes 4 works. Extensive information was also given about the complex work of the laboratory with other laboratories of the Institute.
Then Zakir Aliyev, head of the Institute's "Soil Erosion" laboratory, presented the final report for 2021. He gave brief information about the scientific research works performed in the laboratory according to the subject plan in the reporting year and he noted that, in the topic "Research of development regularities of the erosion process in different natural landscape zones of Azerbaijan and substantiation of the scientific-practical importance of the existing problem" 4 works were included. In the report, employees of the laboratory PhD in Agricultural Sciences - Kamala Babayeva, Doctor of Geographical science -  Knyaz Afkarov informed about the work they did and answered the questions.
The presented final reports were widely discussed by the council members and questions were answered. In the end, the annual report of the "Land geographic information systems" laboratory for 2022 was voted and unanimously adopted. The annual report of the "Soil Erosion" laboratory for 2022 was tentatively accepted considering that it is temporary.