Torpaq coğrafi informasiya sistemləri laboratoriyası və Torpaqların eroziyası laboratoriyaları 2022-ci il üzrə yekun hesabatını təqdim ediblər
• 2022-11-28
Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. İclası giriş sözü ilə Şuranın sədri AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. Daha sonra İnstitutun “Torpaq coğrafi informasiya sistemləri” laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Amin İsmayılov  2022-ci il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. O, hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib  və “Azərbaycanın Torpaq Coğrafi İnformasiya Sisteminin beynəlxalq inteqrasiya tələblərinə uyğun elmi əsaslarının işlənib hazırlanması” mövzusuna 4 işin daxil olduğunu qeyd edib. Həmçinin laboratoriyanın İnstitutun digər laboratoriyaları ilə olan kompleks işləri barədə də geniş məlumat verilib.
Sonra İnstitutun “Torpaqların eroziyası” laboratoriyasının müdiri a.e.f.d. Zakir Əliyev 2021-ci il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. O, hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib  və “Azərbaycanın müxtəlif təbiilandşaft zonalarında eroziya prosesinin inkşaf qanunauyğunluqlarının tədqiqi və mövcud problemin elmi-təcrübi əhəmiyyətinin əsaslandırılması” mövzusuna 4 işin daxil olduğunu qeyd edib. Hesabatda laboratoriyanın əməkdaşları a.e.ü.f.d.Kamalə Babayeva, c.ü.f.d. Qıniyaz  Əfkərov gördükləri işlər barədə məlumat verib və sualları cavablandırıblar.
Təqdim olunan yekun hesabatlar şura üzvləri tərəfindən geniş müzakirə olundu, suallar cavablandırıldı. Sonda “Torpaq coğrafi informasiya sistemləri” laboratoriyasının 2022-ci il üzrə illik  hesabatı səsə qoyularaq yekdilliklə qəbul edildi. “Torpaqların eroziyası” laboratoriyasının 2022-ci il üzrə illik  hesabatı isə keçici olduğu nəzərə alınaraq şərti olaraq qəbul edildi.

Лаборатории «Почвенно-геоинформационных систем» и «Эрозии почв» представили итоговый отчет за 2022 год.
• 2022-11-28
Очередное заседание Ученого совета прошло в Институте почвоведения и агрохимии НАНА. Заседание открыл председатель Совета, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев. Затем заведующий лабораторией « Почвенно-геоинформационных систем» института, член-корреспондент НАНА Амин Исмайлов представил итоговый отчет за 2022 год. Он представил  краткую информацию о научно-исследовательских работах, выполненных в лаборатории в соответствии с тематическим планом в отчетном году и отметил, что 4 работы включены на тему « Разработка научной базы Почвенно-географической информационной системы Азербайджана в соответствии с требованиями международной интеграции». Также была дана широкая информация о комплексной работе этой лаборатории с другими лабораториями института.
Заведующий лабораторей «Эрозия почв» института, д.ф.а.н. Закир Алиев представил свой итоговый отчет за 2022 год. Он отметил, что на тему «Исследование закономерностей развития эрозионных процессов в различных природных ландшафтах Азербайджана и обоснование научной и практической значимости существующей проблемы» включены 4 работы .  В докладе сотрудники  лаборатории   д.ф.а.н. Камаля Бабаева, д.ф.а.н.Гинияз Афкаров доложили о своих работах.
Представленные итоговые отчеты были широко обсуждены членами совета и даны ответы на вопросы. В итоге годовой отчет лаборатория «Почвенно-геоинформационные системы» за 2022 год был проголосован и принят единогласно.