AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun əməkdaşları “Qarabağa Böyük Qayıdış” proqramı çərçivəsində həyata keçirilən layihənin icrası məqsədi ilə Füzuli rayonunda olublar
• 2023-02-27
“Qarabağa Böyük Qayıdış” proqramının bir hissəsi olaraq layihələrin həyata keçirilməsi prioritet məsələ kimi qarşıda duran əsas işlərdəndir. Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi Torpaqşünaslıq və   Aqrokimya  İnstitutu və “En Pro Sol” MMC arasında Ağdam və Füzuli rayonlarının işğaldan azad olunmuş ərazilərində meliorasiya və su təsərrüfatı komplekslərinin bərpası və reallaşmasında layihələrin həyata keçirilməsində birgə əməkdaşlığı nəzərdə tutan müqavilə imzalanmışdır.
“Qarabağa Böyük Qayıdış” proqramı çərçivəsində Respublikamız üçün strateji əhəmiyyət kəsb edən  layihənin icrası məqsədi ilə AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun əməkdaşları və  şirkətin nümayəndəsi İbrahim Kaya Füzuli rayonunda olublar. Əsas məqsəd işğaldan azad edilmiş ərazilərdə müasir torpaq tədqiqatlarının aparılması, əkinəyararlı torpaq sahələrinin müəyyən edilməsi və geoinformasiya texnologiyaları əsasında rəqəmsal torpaq xəritələrinin tərtib olunmasıdır. Səfər zamanı vizual müşahidələr aparılmış, kəsimlər qoyulmuş və torpaq, su nümunələri götürülmüşdür. Hazırda tədqiqat işləri davam etdirilir.

Employees of the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan visited Fuzuli region for the purpose of implementing the project implemented within the framework of the "Great Return to Karabakh" program.
• 2023-02-27
The implementation of projects as part of the "Great Return to Karabakh" program is one of the main tasks ahead as a priority. The agreement was signed between the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and "En Pro Sol" LLC on the restoration of land reclamation and water management complexes in the liberated areas of Agdam and Fuzuli regions.
With the aim of implementing the project of strategic importance for our Republic within the "Great Return to Karabakh" program , the employees of the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and  representative of the company Ibrahim Kaya visited Fuzuli district. The main goal is to carry out modern land surveys in the liberated territories, to determine arable land areas and to draw up digital land maps based on geoinformation technologies. During the visit, visual observations were made, cuttings were made and soil and water samples were taken. Currently, research work is being continued.