AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun əməkdaşları “Qarabağa Böyük Qayıdış” proqramı çərçivəsində həyata keçirilən layihənin icrası məqsədi ilə Füzuli rayonunda olublar
• 2023-02-27
“Qarabağa Böyük Qayıdış” proqramının bir hissəsi olaraq layihələrin həyata keçirilməsi prioritet məsələ kimi qarşıda duran əsas işlərdəndir. Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi Torpaqşünaslıq və   Aqrokimya  İnstitutu və “En Pro Sol” MMC arasında Ağdam və Füzuli rayonlarının işğaldan azad olunmuş ərazilərində meliorasiya və su təsərrüfatı komplekslərinin bərpası və reallaşmasında layihələrin həyata keçirilməsində birgə əməkdaşlığı nəzərdə tutan müqavilə imzalanmışdır.
“Qarabağa Böyük Qayıdış” proqramı çərçivəsində Respublikamız üçün strateji əhəmiyyət kəsb edən  layihənin icrası məqsədi ilə AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun əməkdaşları və  şirkətin nümayəndəsi İbrahim Kaya Füzuli rayonunda olublar. Əsas məqsəd işğaldan azad edilmiş ərazilərdə müasir torpaq tədqiqatlarının aparılması, əkinəyararlı torpaq sahələrinin müəyyən edilməsi və geoinformasiya texnologiyaları əsasında rəqəmsal torpaq xəritələrinin tərtib olunmasıdır. Səfər zamanı vizual müşahidələr aparılmış, kəsimlər qoyulmuş və torpaq, su nümunələri götürülmüşdür. Hazırda tədqiqat işləri davam etdirilir.

Сотрудники Института почвоведения и агрохимии Министерство науки и образования Азербайджанской Республики посетили Физулинский район с целью реализации проекта, реализуемого в рамках программы «Великое возвращение в Карабах».
• 2023-02-27
Реализация проектов в рамках программы «Великое возвращение в Карабах» является одной из основных задач, стоящих перед нами в приоритетном порядке. Между Институтом почвоведения и агрохимии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики и ООО «Эн Про Сол» было подписано соглашение, предусматривающее совместное сотрудничество в реализации проектов по восстановлению и реализации мелиоративных и водных комплексы управления в освобожденных районах Агдамского и Физулинского районов.
В рамках программы «Великое возвращение в Карабах» сотрудники Института почвоведения и агрохимии  Министерство науки и образования Азербайджанской Республики  и представитель компании Ибрагим Кая посетили Физулинский район с целью реализации проекта, имеющего стратегическое значение для нашей Республики. Основная цель – проведение современных межевания на освобожденных территориях, определение площади пашни и подготовка цифровых земельных карт на основе геоинформационных технологий. Во время  визита были проведены визуальные наблюдения, сделаны вырубки и взяты пробы почвы и воды. В настоящее время продолжаются исследовательские работы.