Ulu Öndərin Naxçıvanda keçirdiyi müşavirədə çıxış etməyim nəzərdə tutulmamışdı, amma...
Azərbaycan xalqı Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyini qeyd edir. Bu yubiley günlərində Ulu Öndərimizlə görüşən, Onun dəyərli tövsiyələrini dinləyən ziyalılar da öz xatirələrini bölüşürlər.
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyevə də Ulu Öndərimizlə görüşüb söhbət etmək nəsib olub.
Alim TNS-ə açıqlamasında bildirib ki, 2002-ci ildə Ümummilli Lider Heydər Əliyevlə görüşdüyü gün həyatının ən xoşbəxt günlərindən biridir və həmin görüşü hər zaman minnətdarlıqla xatırlayır.
“Naxçıvan Ali Məclisində müşavirə keçirilirdi. Müşavirədə Azərbaycan Respublikasının və muxtar respublikanın müxtəlif dövlət orqanlarının rəhbərləri iştirak edirdi. Tamamilə təsadüf nəticəsində mən də həmin müşavirəyə qatılmışdım. Orada Naxçıvanla bağlı bir çox məsələlər müzakirə olundu. Müşavirə yekunlaşana yaxın Ulu Öndərimiz kimin əlavə sözünün olduğunu soruşdu. Mən əlimi qaldıraraq danışmaq istədiyimi bildirdim. Heydər Əliyev mənə söz verdi. Mən elə oturduğum yerdən ayağa qalxıb Naxçıvan kəhrizlərinin bərpası üçün Ümummilli Liderimizdən xahiş etmək istəyirdim ki, böyük şəxsiyyət məni kürsüyə dəvət etdi. Və orada Naxçıvanın su problemləri, kəhriz sistemləri ilə bağlı Ulu Öndərimizlə maraqlı bir dialoqumuz oldu”, - Əlövsət Quliyev bildirib.
Alimin sözlərinə görə, Heydər Əliyev onun Naxçıvanın su problemləri ilə bağlı çıxışını diqqətlə dinləyib, qaldırdığı məsələlərə özünəməxsus müdrikliklə münasibət bildirib, həmin problemlərin həlli üçün aidiyyəti orqanların rəhbərlərinə konkret tapşırıqlar verib.
Əlövsət Quliyev qeyd edib ki, məhz həmin müşavirədə Ulu Öndərimizin qədim abidələrimizdən olan kəhrizlərlə bağlı söylədiyi fikirlərdən sonra bu su sistemimiz yenidən gündəmə gətirilib, belə abidələrimizin bərpası istiqamətində mühüm işlər görülüb.
“Mən elə bilirdim ki, kəhriz tədqiqatçısı kimi, bu sahənin ölkədə ən yaxşı bilicisiyəm. Həmin vaxt anladım ki, Ulu Öndərimiz kəhriz sistemi ilə bağlı daha dərin bilgilərə sahibdir. Ümummilli Liderimiz bu qədim abidələrin ölkəmizdə su probleminin həllinə verəcəyi töhfəni, onların tarixi abidə kimi əhəmiyyətini çox böyük müdriklik və uzaqgörənliklə təhlil etdi. Beləliklə, məhz Ulu Öndərimizin o müşavirədə verdiyi tapşırıq və tövsiyələr sayəsində bu qədim abidələri sonrakı dövrdə qoruyub saxlamaq mümkün oldu. Ümummilli Liderimizin verdiyi istiqamətdən sonra mən bu sahədə apardığım tədqiqat işlərini daha da genişləndirdim”, - Əlövsət Quliyev əlavə edib.
Alim bildirib ki, həmin müşavirədə onun çıxışı nəzərdə tutulmamışdı. Ulu Öndərimizin onu kürsüyə dəvət etməsi bütün müşavirə iştirakçıları üçün gözlənilməz olub.

I was not supposed to speak at the Great Leader's meeting in Nakhchivan, but...
The people of Azerbaijan are celebrating the 100th anniversary of Great Leader Heydar Aliyev. During these jubilee days, the intellectuals who met our Great Leader and listened to his valuable recommendations also share their memories.
The Director of the Institute of Soil Science and Agro-chemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, corresponding member of ANAS - Alovsat Guliyev had the opportunity to meet and talk with our Great Leader.
In his statement to TNS, the scientist said that, the day he met Great Leader Heydar Aliyev in 2002 was one of the happiest days of his life and he always remembers that, meeting with gratitude.
The meeting was held in the "Supreme Assembly of Nakhchivan".The Heads of various state bodies of the Republic of Azerbaijan and the Autonomous Republic participated in the meeting. I attended that meeting completely by chance. Many issues related to Nakhchivan were discussed there. Near the end of the meeting, our Great Leader asked who had an additional word. I raised my hand and indicated that, I wanted to speak. Heydar Aliyev gave me word for speaking.
I wanted to stand up from where I was sitting and ask our Great Leader for the restoration of the Kahriz canals of the Nakhchivan but he invited me to the platform. We had an interesting dialogue with our Great Leader regarding the water problems of Nakhchivan and the Kahriz system – “Alovsat Guliyev” said.
According to the scientist, Heydar Aliyev carefully listened to his speech about the water problems of Nakhchivan and reacted to the issues he raised with unique wisdom, gave specific tasks to the heads of relevant bodies to solve those problems.
Alovsat Guliyev noted that, after the opinions expressed by our Great Leader about the kahriz canals, which are among our ancient monuments, this water system of ours was brought up again, and important works were done in the direction of the restoration of such monuments.
I thought that, I was the best connoisseur of this field in the country as a researcher. At that time, I realized that, our Great Leader has deeper knowledge about the Kahriz system. Our Great leader analyzed, the contribution of these ancient monuments to the solution of the water problem in our country and their importance as historical monuments with great wisdom and foresight.
Thus, thanks to the instructions and recommendations given by our Great Leader in that meeting, it was possible to preserve these ancient monuments in the later period. “Following the direction given by our Great Leader, I further enlarged my research work in this field". - Alovsat Guliyev added.
The scientist said that, his speech was not planned in that meeting. It was unexpected for all participants of the meeting that, our Great Leader invited him to the platform.