AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu Bərdə rayonunda keçirilən Aqrar İnnovasiya Festivalında iştirak edib
• 2023-07-11
İyulun 11-i Bərdə rayonunda Kənd Təsərrüfatı, Elm və Təhsil nazirliklərinin birgə təşkilatçılığı ilə 17-ci Aqrar İnnovasiyalar Festivalı keçirilib.  Bərdə Peşə Təhsili Liseyində baş tutan festivalda Elm və Təhsil Nazirliyinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu Mobil (Səyyar) Aqrar Laboratoriyası vasitəsi ilə iştirak edib.
Torpaqların məhsuldarlığını artırmaq, onun münbitliyini qorumaq, ekoloji təmiz məhsul əldə etmək üçün müasir elmi təcrübi biliklərə əsaslanan, əkin sahəsində birbaşa tədqiqatlar və analizlər aparmaqla vaxt itirmədən fermerə yerindəcə xidmət göstərən Mobil (səyyar) laboratoriya vasitəsi ilə torpaqda qida maddələrinin (NPK) və humusun miqdarı təyin edilir, torpağın aqrofiziki xassələri və qranulometrik tərkibi təyin edilir, torpaq mühitin  reaksiyası (pH) müəyyən edilir, torpaqda şorlaşma və şorakətləşmə prosesləri qiymətləndirilir.
Festivalın əsas üstünlüyü fermer və sahibkarların maliyyə resurslarına əlçatanlığını təmin etmək məqsədilə bir sıra dövlət qurumları ilə əlaqələrin qurulmasına nail olmaqdır. Mütəxəssislər tərəfindən fermerləri maraqlandıran mövzulara dair suallar cavablandırılıb.

The Institute of Soil Science and AgroChemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan participated in the Agrarian Innovation Festival held in Barda region.
• 2023-07-11
The 17th Agrarian Innovations Festival was held in Barda region under the joint organization of the Ministries of Agriculture and Science and Education, on 11July. The Institute of Soil Science and AgroChemistry of the Ministry of Science and Education participated in the festival held at Barda Vocational Education High School through the Mobile Agricultural Laboratory.
Determining the amount of nutrients (NPK) and humus in the soil by means of a Mobile (mobile) laboratory that provides services to the farmer on the spot without wasting time by conducting direct research and analysis in the field, based on modern scientific practical knowledge, in order to increase the productivity of the soil, protect its fertility, and obtain an ecologically clean product is done, the agrophysical properties and granulometric composition of the soil are determined, the reaction of the soil environment (pH) is determined, the salinization and salinization processes in the soil are evaluated.
The main advantage of the festival is to establish relations with a number of government institutions in order to ensure access to financial resources for farmers and entrepreneurs. The experts answered questions on topics of interest to farmers.