AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu Bərdə rayonunda keçirilən Aqrar İnnovasiya Festivalında iştirak edib
• 2023-07-11
İyulun 11-i Bərdə rayonunda Kənd Təsərrüfatı, Elm və Təhsil nazirliklərinin birgə təşkilatçılığı ilə 17-ci Aqrar İnnovasiyalar Festivalı keçirilib.  Bərdə Peşə Təhsili Liseyində baş tutan festivalda Elm və Təhsil Nazirliyinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu Mobil (Səyyar) Aqrar Laboratoriyası vasitəsi ilə iştirak edib.
Torpaqların məhsuldarlığını artırmaq, onun münbitliyini qorumaq, ekoloji təmiz məhsul əldə etmək üçün müasir elmi təcrübi biliklərə əsaslanan, əkin sahəsində birbaşa tədqiqatlar və analizlər aparmaqla vaxt itirmədən fermerə yerindəcə xidmət göstərən Mobil (səyyar) laboratoriya vasitəsi ilə torpaqda qida maddələrinin (NPK) və humusun miqdarı təyin edilir, torpağın aqrofiziki xassələri və qranulometrik tərkibi təyin edilir, torpaq mühitin  reaksiyası (pH) müəyyən edilir, torpaqda şorlaşma və şorakətləşmə prosesləri qiymətləndirilir.
Festivalın əsas üstünlüyü fermer və sahibkarların maliyyə resurslarına əlçatanlığını təmin etmək məqsədilə bir sıra dövlət qurumları ilə əlaqələrin qurulmasına nail olmaqdır. Mütəxəssislər tərəfindən fermerləri maraqlandıran mövzulara dair suallar cavablandırılıb.

Институт почвоведения и агрохимии МНО АРН принял участие в Фестивале аграрных инноваций в Бардинском районе
• 2023-07-11
11 июля в Бардинском районе прошел 17-й Фестиваль аграрных инноваций при совместной организации Министерств сельского хозяйства, науки и образования. Институт почвоведения и агрохимии Министерства науки и образования принял участие в фестивале, проведенном в Бардинском профессионально-техническом училище через передвижную сельскохозяйственную лабораторию.
Определение количества элементов питания (NPK) и гумуса в почве с помощью Мобильной лаборатории, о казывающей услуги фермеру на месте без потери времени путем проведения непосредственных исследований и анализов в полевых условиях, на основе современных научно-практических знаний , с целью повышения продуктивности почвы, сохранения ее плодородия и получения экологически чистого продукта определяют агрофизические свойства и гранулометрический состав почвы, определяют реакцию почвенной среды (рН) и оцениваются процессы засоления и солонцевания в почве.
Основным  преимуществом фестиваля является установление отношений с рядом государственных структур с целью обеспечения доступа к финансовым ресурсам для фермеров и предпринимателей. Специалисты ответили на вопросы по темам, интересующим фермеров.