Torpaqların aqroekologiyası və bonitirovkası və Torpaq ekologiyası Beynəlxalq laboratoriyalarının 2023-cü il üzrə yekun hesabatını təqdim edib
• 2023-11-22
AR ETN  Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Elmi Şuranın iclası keçirilib. İclası giriş sözü ilə Şuranın sədri AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. Sonra Torpaq ekologiyası Beynəlxalq laboratoriyası 2023-cü il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. Laboratoriyanın müdiri b.ü.f.d Zaman Məmmədov hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib. “Azərbaycanın landşaft  zona torpaqlarının 1:100000 miqyasında CİS əsasında tədqiqi, ekoloji qiymətləndirilməsi, xəritələşdirilməsi və monitorinqinin elmi əsasları” mövzusuna 12 işin daxil olduğunu qeyd edib. Hesabatda laboratoriyanın digər əməkdaşları e.i.Nərmin Əlisoy, e.i.Günel Məmmədova, e.i. Qəni Qasımov, a.e.ü.f.d Ülviyyə Məmmədova gördükləri işlər barədə verilən  sualları cavablandırıblar. Daha sonra Torpaqların aqroekologiyası və bonitirovkası laboratoriyasının müdiri b.ü.f.d. Könül Qafarbəyli hesabat ilində eyni mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib. Həmçinin laboratoriyanın digər əməkdaşları b.e.d.,professor Sara Məmmədova, b.ü.f.d. Kəmalə Nuriyeva  gördükləri işlər barədə suallara cavab veriblər.
Təqdim olunan yekun hesabatlar  şura üzvləri tərəfindən geniş müzakirə olundu. Sonda Torpaqların aqroekologiyası və bonitirovkası və Torpaq ekologiyası Beynəlxalq laboratoriyasının 2023-cü il üzrə illik  hesabatları  səsə qoyularaq yekdilliklə qəbul edildi.

The International Laboratories for Agroecology and Evaluation of Soils and Soil Ecology presented their final report for 2023
• 2023-11-22
A meeting of the Scientific Council was held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. The meeting was opened by the Chairman of the Council, Corresponding Member of ANAS, Professor Alovsat Guliyev. Then the International Laboratory of Soil Ecology presented its final report for 2023.  The head of the laboratory  Zaman Mammadov, gave brief information about the scientific research works performed in the laboratory according to the subject plan in the reporting year. He noted that, 12 works were included in the topic "Scientific basis of 1:100000 GIS-based research, ecological assessment, mapping and monitoring of landscape zone lands of Azerbaijan". In the report, other employees of the laboratory, Narmin Alisoy, Gunel Mammadova, Gani Gasimov, Ulviyya Mammadova, answered the questions about their work.Later, the head of the laboratory of Agroecology and Evaluation of soils Konul Gafarbayli gave brief information about the scientific research works performed in the laboratory on the same subject plan in the reporting year. Also, other employees of the laboratory,  professor Sara Mammadova, Kamala Nuriyeva answered questions about their work.
The final reports presented were widely discussed by the council members. In the end, the annual reports of the International laboratory of agroecology and Evaluation and Soil ecology for 2023 were unanimously adopted.