AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev Naxçıvanda “Qərbi Azərbaycana qayıdış” festival-konqresində iştirak edib
• 2023-11-24
Naxçıvan Muxtar Respublikasında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Səlahiyyətli Nümayəndəliyi, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi, Naxçıvan Dövlət Universiteti və Qərbi Azərbaycan İcmasının birgə təşkilatçılığı ilə “Qərbi Azərbaycana qayıdış” festival-konqresi keçirilib. 2022-ci il dekabrın 24-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Qərbi Azərbaycandan olan bir qrup ziyalı ilə görüşü zamanı müəyyənləşdirdiyi tapşırıqlara uyğun olaraq ölkəmizdə Qərbi Azərbaycana qayıdışla bağlı sistemli tədbirlərin keçirilməsinə başlanılıb, bu məqsədlə konsepsiya qəbul olunub. “Qərbi Azərbaycana qayıdış” festival-konqresi də cənab Prezidentin bu istiqamətdə müəyyənləşdirdiyi tapşırıqların icrası, xüsusilə də Qərbi Azərbaycanın tarixi, mədəni irsi və azərbaycanlıların tarixi-etnik torpaqlarından kütləvi deportasiyası ilə bağlı ölkəmizdə həyata keçirilən tədbirlərin tərkib hissəsidir.
Tədbirdə iştirak edən Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor  Əlövsət Quliyev “Qərbi Azərbaycan və Naxçıvan:deportasiyadan qayıdışa” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Alim məruzəsində Naxçıvanın işğalının hər zaman ermənilərin məkrli planlarından biri olduğunu, ancaq Ulu Öndərimiz Heydər Əliyevin uzaqgörən siyasəti və qətiyyətli qərarları sayəsində mənfur düşmənin  bu istəklərinə nail ola bilmədiklərini qeyd edib. Professor Əlövsət Quliyev çıxışında bildirib ki, Ermənilər Naxçıvanın iqtisadiyyatına zərbə vurmaq üçün Şərur rayonunun məhsuldar torpaqlarının suvarılmasında  yeganə su mənbəyi olan  Arpaçayın Göyçə gölünə axıdılması adı altında məkrli layihəni həyata keçirməyə çalışırdılar.Bu məqsədlə Arpa-Göyçə tunelini inşa edən zaman  mürəkkəb geoloji quruluşa malik Kiçik Qafqaz dağları altında gedən orogenez (dağ əmələ gəlmə) prosesi  nəzərə almadığı üçün Arpaçaydan Göyçə gölünə axan sular bir neçə ilə göldə balıqların kütləvi qırılmasına səbəb oldu. Alim həmçinin bildirib ki, həmin dövrdə Qarakilsə rayonu ərazisindən axan Bazarçay suyunun Sağ Sahil kanalını çəkmək və  təxminən 11 km uzunluğunda tunel qazmaqla  Naxçıvançay axınına qoşmaq, 16 min ha  torpağı suvarma suyu ilə təmin etmək məqsədi ilə layihə işlənərək qərar qəbul edilmiş, lakin  bu layihə 1933-cü ilə qədər həyata keçirilməmişdir. Alimin çıxışı böyük tədbir iştiakçıları tərəfindən maraqla qarşılanmışdır.
Qeyd edək ki, tədbirdə bir sıra rəsmi şəxslərlə yanaşı, Azərbaycan  və Türkiyə Respublikasının nüfuzlu ali məktəblərinin rektorları, görkəmli tədqiqatçılar iştirak ediblər.

Corresponding member of ANAS Alovsat Guliyev participated in the festival-congress "Return to Western Azerbaijan" in Nakhchivan.
• 2023-11-24
Authorized Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the Nakhchivan Autonomous Republic, Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, "Return to West Azerbaijan" festival-congress was held under the joint organization of Nakhchivan State University and West Azerbaijan Community.    On December 24, 2022, in accordance with the tasks defined by the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev during his meeting with a group of intellectuals from West Azerbaijan, systematic measures regarding the return to West Azerbaijan have been started in our country and the concept was adopted for this purpose.The "Return to Western Azerbaijan" festival-congress is also the implementation of tasks defined by Mr. President in this direction, especially the history of Western Azerbaijan.
The General director of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, corresponding member of ANAS, professor Alovsat Guliyev, who took part in the event, delivered a report on "West Azerbaijan and Nakhchivan: from deportation to return". In his report, the scientist noted that, the invasion of Nakhchivan was always one of the cunning plans of the Armenians, but thanks to the visionary policy and decisive decisions of our Great Leader Heydar Aliyev, they could not achieve these wishes of the hated enemy. Professor Alovsat Guliyev said in his speech that, Armenians were trying to implement a cunning project under the name of draining Arpachay, which is the only source of water for irrigating the fertile lands of Sharur region, into Goycha lake in order to strike the economy of Nakhchivan.For this purpose, when the Arpa-Goycha tunnel was built, the orogeny process under the Little Caucasus mountains with a complex geological structure was not taken into account, so the water flowing from Arpachay to Goycha lake caused a mass destruction of fish in the lake.The scientist also said that, at that time, a project was developed and decided to construct the Right Bank canal of the Bazarchay water flowing through the territory of Garakilsa district and to connect it to the Nakhchivanchay stream by digging a tunnel about 11 km long, and to provide irrigation water to 16 thousand ha of land, but this project was not implemented until 1933.The scientist's speech was received with interest by the participants of the big event.
It should be noted that, along with a number of officials, rectors of prestigious universities of the Republic of Azerbaijan and Turkey, prominent researchers participated in the event.