AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev Naxçıvanda “Qərbi Azərbaycana qayıdış” festival-konqresində iştirak edib
• 2023-11-24
Naxçıvan Muxtar Respublikasında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Səlahiyyətli Nümayəndəliyi, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi, Naxçıvan Dövlət Universiteti və Qərbi Azərbaycan İcmasının birgə təşkilatçılığı ilə “Qərbi Azərbaycana qayıdış” festival-konqresi keçirilib. 2022-ci il dekabrın 24-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Qərbi Azərbaycandan olan bir qrup ziyalı ilə görüşü zamanı müəyyənləşdirdiyi tapşırıqlara uyğun olaraq ölkəmizdə Qərbi Azərbaycana qayıdışla bağlı sistemli tədbirlərin keçirilməsinə başlanılıb, bu məqsədlə konsepsiya qəbul olunub. “Qərbi Azərbaycana qayıdış” festival-konqresi də cənab Prezidentin bu istiqamətdə müəyyənləşdirdiyi tapşırıqların icrası, xüsusilə də Qərbi Azərbaycanın tarixi, mədəni irsi və azərbaycanlıların tarixi-etnik torpaqlarından kütləvi deportasiyası ilə bağlı ölkəmizdə həyata keçirilən tədbirlərin tərkib hissəsidir.
Tədbirdə iştirak edən Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor  Əlövsət Quliyev “Qərbi Azərbaycan və Naxçıvan:deportasiyadan qayıdışa” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Alim məruzəsində Naxçıvanın işğalının hər zaman ermənilərin məkrli planlarından biri olduğunu, ancaq Ulu Öndərimiz Heydər Əliyevin uzaqgörən siyasəti və qətiyyətli qərarları sayəsində mənfur düşmənin  bu istəklərinə nail ola bilmədiklərini qeyd edib. Professor Əlövsət Quliyev çıxışında bildirib ki, Ermənilər Naxçıvanın iqtisadiyyatına zərbə vurmaq üçün Şərur rayonunun məhsuldar torpaqlarının suvarılmasında  yeganə su mənbəyi olan  Arpaçayın Göyçə gölünə axıdılması adı altında məkrli layihəni həyata keçirməyə çalışırdılar.Bu məqsədlə Arpa-Göyçə tunelini inşa edən zaman  mürəkkəb geoloji quruluşa malik Kiçik Qafqaz dağları altında gedən orogenez (dağ əmələ gəlmə) prosesi  nəzərə almadığı üçün Arpaçaydan Göyçə gölünə axan sular bir neçə ilə göldə balıqların kütləvi qırılmasına səbəb oldu. Alim həmçinin bildirib ki, həmin dövrdə Qarakilsə rayonu ərazisindən axan Bazarçay suyunun Sağ Sahil kanalını çəkmək və  təxminən 11 km uzunluğunda tunel qazmaqla  Naxçıvançay axınına qoşmaq, 16 min ha  torpağı suvarma suyu ilə təmin etmək məqsədi ilə layihə işlənərək qərar qəbul edilmiş, lakin  bu layihə 1933-cü ilə qədər həyata keçirilməmişdir. Alimin çıxışı böyük tədbir iştiakçıları tərəfindən maraqla qarşılanmışdır.
Qeyd edək ki, tədbirdə bir sıra rəsmi şəxslərlə yanaşı, Azərbaycan  və Türkiyə Respublikasının nüfuzlu ali məktəblərinin rektorları, görkəmli tədqiqatçılar iştirak ediblər.

Член-корреспондент НАНА Аловсат Гулиев в Нахчыване принял участие на фестивале-конгрессе «Возвращение в Западный Азербайджан»
• 2023-11-24
В Нахчыванской Автономной Республике при совместной организации Полномочного Представительства Президента Азербайджанской Республики, Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, Нахчыванского государства состоялся фестиваль-конгресс «Возвращение в Западный Азербайджан». 24 декабря 2022 года во время встречи Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева с группой интеллигенции Западного Азербайджана в соответствии с поставленными задачами в нашей стране начаты системные мероприятия, связанные с возвращением в Западный Азербайджан, с этой целью принята концепция.Фестиваль-конгресс «Возвращение в Западный Азербайджан» также является частью реализации задач, поставленных господином Президентом в этом направлении, особенно историко-культурного наследия Западного Азербайджана и массовой депортации азербайджанцев с их историко-этнических земель  в нашей стране.
Принимавший участие в мероприятии генеральный директор Института почвоведения и агрохимии, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев выступил с докладом на тему «Западный Азербайджан и Нахчыван: от депортации к возвращению». В своем докладе ученый отметил, что вторжение в Нахчыван всегда было одним из коварных планов армян, но благодаря дальновидной политике и категоричным решением нашего Великого Лидера Гейдара Алиева они не смогли добиться своих желаний . Профессор Аловсат Гулиев в своем выступлении отметил, что армяне пытались реализовать хитрый проект под названием сброс Арпачая в озеро Гейча, который является единственным источником орошения плодородных земель Шарурского района, чтобы нанести удар по экономике Нахчывана. С этой целью при строительстве тоннеля Арпа-Гейча не был учтен процесс орогенеза (горообразования) под горами Малого Кавказа со сложным геологическим строением, поэтому вода, текущая из Арпачая в озеро Гейча, вызвала массовую гибель рыбы в озере уже через несколько лет. Ученый также сообщил, что тогда был разработан проект и решено построить Правобережный канал Базарчайской воды, протекающий по территории Гаракилсинского района, и соединить его с руслом  Нахчыванчай, прокопав тоннель длиной около 11 км, и обеспечить оросительной водой 16 тыс. га земли, но этот проект не был завершен до в 1933 г. и не был  реализован до сих пор. Выступление ученого было с интересом воспринято участниками большого мероприятия.
Отметим, что наряду с рядом официальных лиц в мероприятии приняли участие видные исследователи, ректоры престижных университетов Азербайджанской Республики и Турции.