“Mineral gübrələr” və “Mikroelementlər və mikrogübrələr” laboratoriyaları 2023-cü il üzrə yekun hesabatlarını təqdim ediblər
• 2023-11-30
AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. İclası giriş sözü ilə Şuranın sədri AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. İclasda “Mineral gübrələr” laboratoriyası 2023-cü il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. Laboratoriyanın müdiri a.e.d. Məmməd Məmmədov hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib və AMEA Geologiya və Geofizika İnstitutu, M.N.Nağıyev adına Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutları ilə  kompleks iş olan “Yerli xammal əsasında hazırlanmış üzvi-mineral komplekslərin balans hesablamaları əsasında mineral gübrələrlə birgə tətbiqinin aqrosenozlara təsiri” mövzusuna 2 işin, “Müxtəlif torpaq iqlim şəraitində qida elementlərinin balansı  və dövranı  əsasında mineral gübrələrin səmərəli tətbiqi” mövzusuna da 3 işin  daxil olduğunu qeyd edib. Hesabatda laboratoriyanın digər əməkdaşları a.e.ü.f.d.Vüqar Cəfərov, a.e.ü.f.d. Bəhruyyə Bağırova gördükləri işlər barədə sualları cavablandırıblar.
Sonra İnstitutun “Mikroelementlər və mikrogübrələr” laboratoriyasının müdiri a.e.ü.f.d. Əminə  Axundova 2023-ci il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. O, hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib  və “Respublikanın müxtəlif landşaft tiplərinə aid komponentlərində mikroelementlərin tədqiqi və mikrogübrələrin tətbiqinin səmərəliliyi” mövzusuna 3 işin daxil olduğunu qeyd edib.
Təqdim olunan yekun hesabatlar şura üzvləri tərəfindən geniş müzakirə olundu, suallar cavablandırıldı. Sonda hər iki laboratoriyanın 2023-cü il üzrə illik hesabatı səsə qoyularaq qəbul edildi.

Лаборатории «Минеральных удобрений» и «Микроэлементов и микроудобрений» представили итоговые отчеты за 2023 год
• 2023-11-30
Очередное заседание Ученого совета состоялось в Институте почвоведения и агрохимии МНО АР. Заседание открыл председатель Совета, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев.Лаборатория «Минеральные  удобрения» представила итоговый отчет за 2023 год. Заведующий лабораторией д.а.н. Мамед Мамедов представил   информацию о проведенных в лаборатории  научных исследованиях и  рассказал  комплексную работу с Институтом геологии и геофизики НАНА, Институтом катализа и неорганической химии имени М.Н. Нагиева в тему “Изучение влияния на агроценозы органо-минеральных комплексов,полученных из местного сырья,совместно с  минеральными удобрениями на базе балансовых расчетов “включены 2 работы. Он отметил, что в  тему «Эффективное применение минеральных удобрений с учетом баланса и круговорота питательных элементов в различных почвенно-климатических условиях» включены 3 работы. Другие сотрудники лаборатории  д.ф.а.н. Вугар Джафаров, д.ф.а.н. Бахрия Багирова доложили о своих исследовательских  работах и были даны ответы на вопросы.
Тогда заведующая лабораторией института «Микроэлементы и микроудобрения» д.ф.а.н.Амина Ахундова представила итоговый отчет за 2023 год. Она рассказала о научно-исследовательских работах, проведнных в лаборатории по тематическому плану в отчетном году  в тему «Исследование микроэлементов и эффективности применения микроудобрений в компонентах различных типов ландшафта республики» включены 4 работы. В отчете другие  сотрудники лаборатории д.ф.б.н. Шалала Салимова, д.ф.а.н. Тамара Аббасова доложили о проделанной работе и ответили на вопросы.
Итоговый отчет лабораторий был   широко обсужден членами ученого Совета. В итоге годовой отчет  лаборатории «Минеральных  удобрений» и «Микроэлементов  и микроудобрений»  за 2023 год был проголосован и принят единогласный.