Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Elmi Şuranın iclası keçirilib. İclası giriş sözü ilə Elmi Şuranın sədri, İnstitutun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev  açıb. O gündəlikdə duran məsələrlə iclas iştirakçılarını tanış edib.
İclasda ilk olaraq Mineral gübrələr laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi Vüqar Cəfərovun “Aqrokimya” ixtisası üzrə dosent elmi adı almaq üçün təqdim etdiyi sənədlər  müzakirə edilib və gizli səsvermə ilə təsdiq edilib.
Daha sonra İnstitutda  Attestasiya (institutun doktorant və dissertantları üçün) və Metod Komissiyalarının yaradılması barədə məsələ müzakirə edilib və hər iki komissiyanın sədr və üzvləri açıq səsvermə ilə  təyin edilib. İclasın gündəliyində olan Üzvi gübrələr laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi Əlizaman Rəsulovun  “Həyətyanı sahələrdə üzümün becərilməsi” adlı monoqrafiyasının çap edilməsi məsələsi də Şura üzvləri tərəfindən  müzakirə edilib.Həmçinin  iclasda İnstitutun “Torpaq muzeyi”nin yenidən qurulması  məsələsi də müzakirə edilib .

В Институте почвоведения и агрохимии МНО АР состоялось заседание Ученого совета
В Институте почвоведения и агрохимии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялось заседание Ученого совета. Заседание открыл председатель Ученого совета, генеральный директор института, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев. Он ознакомил участников с вопросами повестки дня Ученого совета.
На заседании, в первую очередь, были обсуждены и одобрены тайным голосованием документы, представленные ведущим научным сотрудником Лаборатории минеральных удобрений Вугаром Джафаровым на получение ученого звания доцента по специальности «Агрохимия».
Затем на заседании Ученого совета были обсуждены вопрос о создании Аттестационной (для докторантов и диссертантов института) и методической комиссий, а председатель и члены обеих комиссий были определены открытым голосованием. Члены совета также обсудили вопрос о печати монографии ведущего ученого лаборатории органических удобрений Ализамана Расулова «Выращивание винограда на садовых участках», стоявшей в повестке дня заседания ».Обсуждался также вопрос реконструкции «Музея земли» института .