“Üzvi gübrələr” və “Torpaqların eroziyası” laboratoriyaları 2024-cü il üzrə illik hesabatlarını təqdim ediblər
• 2024-10-18
AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. İclası giriş sözü ilə Şuranın sədri AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. İclasda ilk olaraq  İnstitutun “Üzvi gübrələr” laboratoriyasının müdiri a.e.f.d. Sevda Talıbova 2024-cü il üzrə yekun hesabatını təqdim edib. O, hesabat ilində mövzu planı üzrə laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib və “Müxtəlif aqrosenozlarda üzvi gübrələrin torpaqda çevrilməsinin xüsusiyyətləri və aqroekoloji əhəmiyyəti” mövzusuna 10 işin daxil olduğunu qeyd edib. Gördükləri işlər barədə ətraflı məlumat verən laboratoriya müdiri və əməkdaşları  sualları cavablandırıb.
Sonra İnstitutun “Torpaqların eroziyası” laboratoriyasının müdiri a.e.f.d. Zakir Əliyev 2024-cü il üzrə yekun hesabatını təqdim edib. O, hesabat ilində mövzu planı üzrə laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib və “Azərbaycanın müxtəlif təbii landşaft zonalarında eroziya prosesinin inkşaf qanunauyğunluqlarının tədqiqi və mövcud problemin elmi-təcrübi əhəmiyyətinin əsaslandırılması” mövzusuna 4 işin daxil olduğunu qeyd edib. Təqdim olunan yekun hesabatlar şura üzvləri tərəfindən geniş müzakirə olunub, suallar cavablandırılıb. Sonda hər üç laboratoriyanın 2024-cü il üzrə illik hesabatı səsə qoyularaq qəbul edilib.

Лаборатории «Органические удобрения» и «Эрозия почв» представили годовые отчеты за 2024 год.
Очередное заседание Ученого совета состоялось в Институте почвоведения и агрохимии МНО АР. Заседание открыл председатель Совета, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев.  На заседании первым присутствовала заведующая лабораторией «Органические удобрения» д.ф.а.н. Севда Талибова представила итоговый отчет за 2024 год. Она доложила информацию о научно-исследовательских работах, проведенных в лаборатории в отчетном году и отметил, что на тему «Особенности удобрения почвы в разных агроценозах и агроэкологическое значение» включены 10 работ.«Особенности и агроэкологическое значение превращения органических удобрений в почву в различные агроценозы». Заведующий лабораторией и его сотрудники подробно рассказали о проделанной работе и ответили на вопросы.
Затем  заведующий лабораторией института «Эрозия почв» а.э.ф.д. Закир Алиев представил итоговый отчет за 2024 год. Он доложил информацию о научно-исследовательских работах, проведенных в лаборатории по теватическому плану в отчетном году нна  тему «Исследование закономерностей развития эрозионных  процессов в различных природных ландшафтах  Азербайджана и практической значимости существующей проблемы. и обоснование научно-экспериментальной значимости существующей проблемы» включены 4 работы.
Представленные итоговые отчеты широко обсуждались членами совета и даны ответы на вопросы. В итоге годовой отчет обеих  лабораторий за 2024 год был проставлена  и принят единогласно.