“Üzvi gübrələr” və “Torpaqların eroziyası” laboratoriyaları 2024-cü il üzrə illik hesabatlarını təqdim ediblər
• 2024-10-18
AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. İclası giriş sözü ilə Şuranın sədri AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. İclasda ilk olaraq  İnstitutun “Üzvi gübrələr” laboratoriyasının müdiri a.e.f.d. Sevda Talıbova 2024-cü il üzrə yekun hesabatını təqdim edib. O, hesabat ilində mövzu planı üzrə laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib və “Müxtəlif aqrosenozlarda üzvi gübrələrin torpaqda çevrilməsinin xüsusiyyətləri və aqroekoloji əhəmiyyəti” mövzusuna 10 işin daxil olduğunu qeyd edib. Gördükləri işlər barədə ətraflı məlumat verən laboratoriya müdiri və əməkdaşları  sualları cavablandırıb.
Sonra İnstitutun “Torpaqların eroziyası” laboratoriyasının müdiri a.e.f.d. Zakir Əliyev 2024-cü il üzrə yekun hesabatını təqdim edib. O, hesabat ilində mövzu planı üzrə laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib və “Azərbaycanın müxtəlif təbii landşaft zonalarında eroziya prosesinin inkşaf qanunauyğunluqlarının tədqiqi və mövcud problemin elmi-təcrübi əhəmiyyətinin əsaslandırılması” mövzusuna 4 işin daxil olduğunu qeyd edib. Təqdim olunan yekun hesabatlar şura üzvləri tərəfindən geniş müzakirə olunub, suallar cavablandırılıb. Sonda hər üç laboratoriyanın 2024-cü il üzrə illik hesabatı səsə qoyularaq qəbul edilib.

"Organic fertilizers" and "Soil erosion" laboratories have presented their annual reports for 2024.
The next meeting of the Scientific Council was held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. The meeting was opened by the Chairman of the Council, Corresponding Member of ANAS, Professor Alovsat Guliyev. The head of the Institute's "Organic Fertilizers" laboratory, Doctor of Philosophy in Agrarian Sciences Sevda Talibova, presented the final report for 2024 at the meeting.
He gave brief information about the scientific research works performed in the laboratory according to the subject plan in the reporting year and Characteristics of the transformation of organic fertilizers in the soil in different agrocenoses and "Agro-ecological significance" includes 10 works. The head of the laboratory and his employees gave detailed information about the work they did and answered the questions.
Then, the director of the Institute's "Soil Erosion" laboratory, Doctor of Philosophy in Agrarian Sciences- Zakir Aliyev presented the final report for 2024. He gave brief information about the scientific research works performed in the laboratory according to the subject plan in the reporting year and he noted that, 4 works were included in the topic "Research of development regularities of the erosion process in different natural landscape zones of Azerbaijan and substantiation of the scientific-practical importance of the existing problem". The presented final reports were widely discussed by the council members and questions were answered. The annual report of all three laboratories for 2024 was voted and accepted in the end.