“Torpaq fizikası” və “Torpaqların biologiyası” laboratoriyaları 2024-cü il üzrə yekun hesabatını təqdim ediblər
• 2024-10-22
AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. İclası giriş sözü ilə Şuranın sədri AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. Sonra İnstitutun “Torpaq fizikası” laboratoriyasının müdiri a.e.f.d.Əli Cəfərov 2024-ci il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. O, hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib  və “Salyan düzü torpaqlarının   müxtəlif kənd təsərrüfat bitkiləri altında aqrofiziki xassələrinin tədqiqi və müqayisəli   təhlili” mövzusuna 4 işin daxil olduğunu qeyd edib. Gördükləri işlər barədə ətraflı məlumat verən laboratoriya müdiri və əməkdaşları  sualları cavablandırıb.
Daha sonra “Torpaqların biologiyası” laboratoriyası 2024-cü il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. Laboratoriyanın müdiri a.e.ü.f.d. Pirverdi Səmədov hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib “Lənkəran vilayətinin rütubətli və yarımrütubətli subtropik torpaqlarının təbii və mədəniləşən senozlarında bioloji xassələrin müqayisəli tədqiqi” mövzusuna 7 işin daxil olduğunu qeyd edib.
Təqdim olunan yekun hesabatlar şura üzvləri tərəfindən geniş müzakirə olunub, suallar cavablandırılıb. Sonda hər üç laboratoriyanın 2024-cü il üzrə illik hesabatı səsə qoyularaq qəbul edilib.

Лаборатории «Физики почв» и «Биологии почв» представили итоговый отчет за 2024 год
Очередное заседание Ученого совета состоялось в Институте почвоведения и агрохимии МНО АР. Заседание открыл председатель Совета, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев. Заведующий лабораторией «Физики почв» института Али Джафаров представил итоговый отчет за 2024 год. Он доложил информацию о проведенных научных исследованиях и отметил,что на тему «Исследоание и сравнительный анализ агрофизических свойств почв Сальянской равнины под различными сельскохозяйственными культурами» включены 4 работы. Заведующий лабораторией и его сотрудники подробно рассказали о проделанной работе и ответили на вопросы.
Затем лаборатория «Биологии почв» представила итоговый отчет за 2024 год. Заведующий лабораторией д.ф.а.н. Пирверди Самадов доложил информацию о проводимых в лаборатории научных исследованиях и отметил, что на тему «Сравнительное изучение биологических свойств в природных и культурных ценозах влажных и полувлажных субтропических почв Ленкоранского района» включено 7 работ.
Представленные итоговые отчеты широко обсуждались членами Совета и были даны ответы на вопросы. В итоге годовой отчет обеих  лабораторий за 2024 год был принят единогласно.