“Torpaq fizikası” və “Torpaqların biologiyası” laboratoriyaları 2024-cü il üzrə yekun hesabatını təqdim ediblər
• 2024-10-22
AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. İclası giriş sözü ilə Şuranın sədri AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. Sonra İnstitutun “Torpaq fizikası” laboratoriyasının müdiri a.e.f.d.Əli Cəfərov 2024-ci il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. O, hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib  və “Salyan düzü torpaqlarının   müxtəlif kənd təsərrüfat bitkiləri altında aqrofiziki xassələrinin tədqiqi və müqayisəli   təhlili” mövzusuna 4 işin daxil olduğunu qeyd edib. Gördükləri işlər barədə ətraflı məlumat verən laboratoriya müdiri və əməkdaşları  sualları cavablandırıb.
Daha sonra “Torpaqların biologiyası” laboratoriyası 2024-cü il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. Laboratoriyanın müdiri a.e.ü.f.d. Pirverdi Səmədov hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib “Lənkəran vilayətinin rütubətli və yarımrütubətli subtropik torpaqlarının təbii və mədəniləşən senozlarında bioloji xassələrin müqayisəli tədqiqi” mövzusuna 7 işin daxil olduğunu qeyd edib.
Təqdim olunan yekun hesabatlar şura üzvləri tərəfindən geniş müzakirə olunub, suallar cavablandırılıb. Sonda hər üç laboratoriyanın 2024-cü il üzrə illik hesabatı səsə qoyularaq qəbul edilib.

"Soil physics" and "Soil biology" laboratories presented their final report for 2024.
The next meeting of the Scientific Council was held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. Then the head of the Institute's "Soil Physics" laboratory, Doctor of Philosophy in Agrarian Sciences, - Ali Jafarov, presented the final report for 2024.
He gave a brief information about the scientific research works performed in the laboratory according to the subject plan in the reporting year, and he noted that the topic "Study and comparative analysis of agrophysical properties of Salyan plain soils under different agricultural crops" includes 4 works. The head of the laboratory and his employees gave detailed information about the work they did and answered the questions.
Later, the "Biology of Soils" laboratory presented its final report for 2024. The director of the laboratory, Ph.D. in agricultural sciences - Pirverdi Samadov, gave brief information about the scientific research works carried out in the laboratory according to the subject plan in the reporting year. He noted that, the topic "Comparative study of biological properties in natural and cultivated senoses of humid and semi-humid subtropical soils of Lankaran province" included 7 works.
The presented final reports were widely discussed by the council members and questions were answered.