Beynəlxalq Yaşıl STEAM Azərbaycan Festivalının açılış mərasimi keçirilib
Elm və Təhsil Nazirliyi və COP29 Sədrliyinin dəstəyi, “STEAM Azərbaycan” layihəsinin təşkilatçılığı ilə oktyabrın 24-də Beynəlxalq Yaşıl STEAM Azərbaycan Festivalının açılış mərasimi keçirilib.
Bakı Ekspo Mərkəzində keçirilən tədbirdə dövlət rəsmiləri, millət vəkilləri, COP29 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin nümayəndələri, ali təhsil və elmi müəssisələrin rəhbərləri, tanınmış ictimaiyyət nümayəndələri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Tədbirdə Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü prof. Əlövsət Quliyev də iştirak edib.
Festivalın məqsədi ənənəvi olaraq STEAM əsaslı tədrisin təşviqi, təhsilalanlar arasında XXI əsr bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi, yaradıcı təhsilalanların aşkara çıxarılması ilə yanaşı, BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) Azərbaycanda keçirilməsi və 2024-cü ilin ölkəmizdə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi ilə əlaqədar STEAM əsaslı yanaşmanın tətbiqi vasitəsilə ətraf mühitin sağlamlaşdırılması, su ehtiyatları və alternativ enerji mənbələrindən səmərəli istifadəyə dair innovativ həll yollarının, eləcə də layihələrin hazırlanmasını təşviq etməkdir.

The opening ceremony of the International Green STEAM Azerbaijan Festival was held.
The opening ceremony of the International Green STEAM Azerbaijan Festival was held on October 24, with the support of the Ministry of Science and Education and the COP29 Presidency, and organized by the "STEAM Azerbaijan" project.
The event, held at the Baku Expo Center, was attended by state officials, parliamentarians, representatives of the COP29 Azerbaijan Operating Company, heads of higher education and scientific institutions, prominent public figures, and other guests.
The event was also attended by the Director General of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, Corresponding Member of ANAS, Prof. Alovsat Guliyev.
In connection with the holding of the 29th session of the Conference of the Parties (COP29) to the UN Framework Convention on Climate Change in Azerbaijan and the declaration of 2024 as the "Year of Solidarity for a Green World" in our country, the aim is to promote the development of innovative solutions and projects for environmental health, efficient use of water resources and alternative energy sources through the application of a STEAM based.