Beynəlxalq Yaşıl STEAM Azərbaycan Festivalının açılış mərasimi keçirilib
Elm və Təhsil Nazirliyi və COP29 Sədrliyinin dəstəyi, “STEAM Azərbaycan” layihəsinin təşkilatçılığı ilə oktyabrın 24-də Beynəlxalq Yaşıl STEAM Azərbaycan Festivalının açılış mərasimi keçirilib.
Bakı Ekspo Mərkəzində keçirilən tədbirdə dövlət rəsmiləri, millət vəkilləri, COP29 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin nümayəndələri, ali təhsil və elmi müəssisələrin rəhbərləri, tanınmış ictimaiyyət nümayəndələri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Tədbirdə Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü prof. Əlövsət Quliyev də iştirak edib.
Festivalın məqsədi ənənəvi olaraq STEAM əsaslı tədrisin təşviqi, təhsilalanlar arasında XXI əsr bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi, yaradıcı təhsilalanların aşkara çıxarılması ilə yanaşı, BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) Azərbaycanda keçirilməsi və 2024-cü ilin ölkəmizdə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi ilə əlaqədar STEAM əsaslı yanaşmanın tətbiqi vasitəsilə ətraf mühitin sağlamlaşdırılması, su ehtiyatları və alternativ enerji mənbələrindən səmərəli istifadəyə dair innovativ həll yollarının, eləcə də layihələrin hazırlanmasını təşviq etməkdir.

Состоялась церемония открытия Международного фестиваля Green STEAM Азербайджан
24 октября при поддержке МНО АР и председательства COP29 ,а также  организации проекта «STEAM Азербайджан» состоялась церемония открытия Международного фестиваля Green STEAM Азербайджан.
В мероприятии, проведенном в Баку Экспо Центре, приняли участие государственные чиновники, депутаты парламента, представители Азербайджанской операционной компании COP29, руководители высших учебных и научных учреждений, известные представители общественности и другие гости.
На мероприятии также принял участие генеральный директор Института почвоведения и агрохимии, член-корреспондент НАНА, проф. Аловсат Гулиев
Цель фестиваля — продвигать образование на основе STEAM, развитие навыков XXI века среди  учащихся и наряду с выявлением творческих учащихся, проведение 29-й сессии Конференции Сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29) в Азербайджане и в связи с объявлением 2024 года «Годом солидарности зеленого мира» в нашей стране, предполагается стимулировать разработку инновационных решений и проектов в области оздоровления окружающей среды, водных ресурсов и эффективного использования альтернативных источников энергии посредством применения подхода на основе STEAM.