“Mineral gübrələr” və “Mikroelementlər və mikrogübrələr” laboratoriyaları 2024-cü il üzrə yekun hesabatlarını təqdim ediblər
• 2024-10-23
AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. İclası giriş sözü ilə Şuranın sədri AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. İclasda İnstitutun “Mikroelementlər və mikrogübrələr” laboratoriyasının müdiri a.e.ü.f.d. Əminə  Axundova 2024-ci il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. O, hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib  və “Respublikanın müxtəlif landşaft tiplərinə aid komponentlərində mikroelementlərin tədqiqi və mikrogübrələrin tətbiqinin səmərəliliyi” mövzusuna 3 işin daxil olduğunu qeyd edib.
Sonra  “Mineral gübrələr” laboratoriyası 2024-cü il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. Laboratoriyanın müdiri a.e.d. Məmməd Məmmədov hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib və AMEA Geologiya və Geofizika İnstitutu, M.N.Nağıyev adına Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutları ilə  kompleks iş olan “Yerli xammal əsasında hazırlanmış üzvi-mineral komplekslərin balans hesablamaları əsasında mineral gübrələrlə birgə tətbiqinin aqrosenozlara təsiri” mövzusuna 2 işin, “Müxtəlif torpaq iqlim şəraitində qida elementlərinin balansı  və dövranı  əsasında mineral gübrələrin səmərəli tətbiqi” mövzusuna da 3 işin  daxil olduğunu qeyd edib. Hesabatda laboratoriyanın digər əməkdaşları da gördükləri işlər barədə sualları cavablandırıblar.
Təqdim olunan yekun hesabatlar şura üzvləri tərəfindən geniş müzakirə olundu, suallar cavablandırıldı. Sonda hər iki laboratoriyanın 2024-cü il üzrə illik hesabatı səsə qoyularaq qəbul edildi.

Лаборатории «Микроэлементы и микроудобрения» и «Минеральные удобрения»представили итоговые отчеты за 2024 год
• 2024-10-23
Очередное заседание Ученого совета состоялось в Институте почвоведения и агрохимии МНО АР. Заседание открыл председатель Совета, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев. На заседании заведующая лабораторией института «Микроэлементы и микроудобрения» д.ф.а.н.Амина Ахундова представила итоговый отчет за 2024 год. Она рассказала о научно-исследовательских работах, проведнных в лаборатории по тематическому плану в отчетном году  на  тему «Исследование микроэлементов и эффективности применения микроудобрений в компонентах различных типов ландшафта республики» включены 3 работы.
Затем лаборатория «Минеральных удобрений» представила итоговый отчет за 2024 год. Заведующий лабораторией д.а.н. Мамед Мамедов представил   информацию о проведенных в лаборатории  научных исследованиях и  рассказал  комплексную работу с Институтом геологии и геофизики НАНА, Институтом катализа и неорганической химии имени М.Н. Нагиева на тему “Изучение влияния на агроценозы органо-минеральных комплексов,полученных из местного сырья,совместно с  минеральными удобрениями на базе балансовых расчетов “включены 2 работы , а на  тему «Эффективное применение минеральных удобрений с учетом баланса и круговорота питательных элементов в различных почвенно-климатических условиях» включены 3 работы. В докладе другие сотрудники лаборатории также ответили на вопросы о своей работе.
Представленные итоговые отчеты широко обсуждались членами совета и были даны ответы на вопросы. В итоге годовой отчет обеих лабораторий за 2024 год был проголосован и принят единогласный.