AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda “Xocalı soyqırımı”nın 33-cü ildönümü ilə bağlı anım tədbiri keçirilib
• 2025-02-26
Bu gün AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda 26 fevral “Xocalı soyqırımı”nın 33-cü ildönümü ilə əlaqədar anım tədbiri keçirilib. Tədbirin əvvəlində Azərbaycan Respublikasının dövlət himni səsləndirilib və Xocalı soyqırımı qurbanlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Tədbiri giriş sözü ilə Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açaraq, Xocalı faciəsinin ermənilərin Azərbaycan xalqına qarşı törətdikləri qətliamların ən qeyri-insani və dəhşətlisi olduğunu bildirib.
Alim çıxışında vurğulayıb ki, ermənilər tarix boyu azərbaycanlılara qarşı soyqırımı və etnik təmizləmə siyasətini sistemli şəkildə həyata keçiriblər. Xocalıda dinc insanların amansızcasına qətlə yetirilməsi isə təkcə Azərbaycan xalqına deyil, bütün bəşəriyyətə qarşı törədilmiş bir cinayətdir. Ə.Quliyev Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2023-cü il oktyabrın 15-də Xocalı şəhərində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağını ucaltmasının tarixi ədalətin bərpası olduğunu qeyd edib və Xocalı şəhidlərinin qanının yerdə qalmadığını vurğulayıb.
Tədbirdə çıxış edən İnstitutun direktor vəzifəsini müvəqqəti icra edən a.e.ü.f.d. Şəlalə Səlimova da Xocalı faciəsinin yalnız Azərbaycan üçün deyil, bütün dünya üçün insanlıq əleyhinə bir cinayət olduğunu qeyd edib. O, bu qanlı hadisənin beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən tam şəkildə tanınmasının vacibliyini vurğulayaraq, faciənin unudulmaması və gələcək nəsillərə çatdırılması üçün hər kəsin üzərinə böyük məsuliyyət düşdüyünü bildirib.
İnstitutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Tərlan Yelmarlı tədbir iştirakçılarına 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Xocalıda törədilən qanlı faciə barədə ətraflı məlumat verib. O, bu amansız soyqırımın yalnız Xocalıya deyil, bütövlükdə Azərbaycan xalqının tarixinə qara ləkə kimi həkk olunduğunu qeyd edib.Tərlan Yelmarlı vurğulayıb ki, Xocalı şəhidlərinin xatirəsi daim xalqımızın qəlbində yaşayacaq və bu faciə heç vaxt unudulmayacaq.
Anım tədbirində a.e.d., professor Vilayət Həsənov və b.ü.f.d. Zaman Məmmədov da çıxış edərək Xocalı soyqırımının dəhşətlərindən, bu faciənin dünya ictimaiyyətinə daha geniş şəkildə çatdırılmasının vacibliyindən bəhs ediblər. Onlar vurğulayıblar ki, Xocalı faciəsi Azərbaycan xalqının yaddaşında əbədi qalacaq və gələcək nəsillər bu tarixi unutmayacaq.

A commemorative event was held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan to commemorate the 33rd anniversary of the "Khojaly Genocide".
• 2025-02-26
Today, a commemorative event was held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan on the occasion of the 33rd anniversary of the February 26 "Khojaly genocide". At the beginning of the event, the national anthem of the Republic of Azerbaijan was played and a minute of silence was observed in memory of the victims of the Khojaly genocide. Opening the event with an introductory speech, Director General of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, Corresponding Member of ANAS, Professor Alovsat Guliyev stated that, the Khojaly tragedy was the most inhumane and horrific of the massacres committed by Armenians against the Azerbaijani people.
The scientist emphasized in his speech that, Armenians have systematically carried out a policy of genocide and ethnic cleansing against Azerbaijanis throughout history. The brutal massacre of civilians in Khojaly is a crime committed not only against the Azerbaijani people, but against all of humanity. Alovsat Guliyev noted that, the raising of the National Flag of the Republic of Azerbaijan by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev in the city of Khojaly on October 15, 2023 is the restoration of historical justice and emphasized that, the blood of the Khojaly martyrs did not remain on the ground.
Speaking at the event, PhD in Agrarian Sciences and executive director of the Institute - Shalala Salimova, also noted that the Khojaly tragedy was a crime against humanity not only for Azerbaijan, but for the entire world. He stressed the importance of full recognition of this bloody event by the international community, saying that everyone has a great responsibility to ensure that the tragedy is not forgotten and passed on to future generations.
Chairman of the Institute's Council of Young Scientists and Specialists - Tarlan Yelmarli, provided the event participants with detailed information about the bloody tragedy that, occurred in Khojaly on the night of February 25-26, 1992. He noted that, this cruel genocide is engraved as a black mark not only on Khojaly, but also on the history of the Azerbaijani people as a whole.
Tarlan Yelmarli emphasized that, the memory of the Khojaly martyrs will always live in the hearts of our people and this tragedy will never be forgotten.
At the memorial event, Doctor of Agricultural Sciences, Professor Vilayat Hasanov, and Doctor of Philosophy in Biology Zaman Mammadov also spoke about the horrors of the Khojaly genocide and the importance of communicating this tragedy more widely to the world community.
They emphasized that, the Khojaly tragedy will remain forever in the memory of the Azerbaijani people and future generations will not forget this history.