AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda “Xocalı soyqırımı”nın 33-cü ildönümü ilə bağlı anım tədbiri keçirilib
• 2025-02-26
Bu gün AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda 26 fevral “Xocalı soyqırımı”nın 33-cü ildönümü ilə əlaqədar anım tədbiri keçirilib. Tədbirin əvvəlində Azərbaycan Respublikasının dövlət himni səsləndirilib və Xocalı soyqırımı qurbanlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Tədbiri giriş sözü ilə Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açaraq, Xocalı faciəsinin ermənilərin Azərbaycan xalqına qarşı törətdikləri qətliamların ən qeyri-insani və dəhşətlisi olduğunu bildirib.
Alim çıxışında vurğulayıb ki, ermənilər tarix boyu azərbaycanlılara qarşı soyqırımı və etnik təmizləmə siyasətini sistemli şəkildə həyata keçiriblər. Xocalıda dinc insanların amansızcasına qətlə yetirilməsi isə təkcə Azərbaycan xalqına deyil, bütün bəşəriyyətə qarşı törədilmiş bir cinayətdir. Ə.Quliyev Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2023-cü il oktyabrın 15-də Xocalı şəhərində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağını ucaltmasının tarixi ədalətin bərpası olduğunu qeyd edib və Xocalı şəhidlərinin qanının yerdə qalmadığını vurğulayıb.
Tədbirdə çıxış edən İnstitutun direktor vəzifəsini müvəqqəti icra edən a.e.ü.f.d. Şəlalə Səlimova da Xocalı faciəsinin yalnız Azərbaycan üçün deyil, bütün dünya üçün insanlıq əleyhinə bir cinayət olduğunu qeyd edib. O, bu qanlı hadisənin beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən tam şəkildə tanınmasının vacibliyini vurğulayaraq, faciənin unudulmaması və gələcək nəsillərə çatdırılması üçün hər kəsin üzərinə böyük məsuliyyət düşdüyünü bildirib.
İnstitutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Tərlan Yelmarlı tədbir iştirakçılarına 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Xocalıda törədilən qanlı faciə barədə ətraflı məlumat verib. O, bu amansız soyqırımın yalnız Xocalıya deyil, bütövlükdə Azərbaycan xalqının tarixinə qara ləkə kimi həkk olunduğunu qeyd edib.Tərlan Yelmarlı vurğulayıb ki, Xocalı şəhidlərinin xatirəsi daim xalqımızın qəlbində yaşayacaq və bu faciə heç vaxt unudulmayacaq.
Anım tədbirində a.e.d., professor Vilayət Həsənov və b.ü.f.d. Zaman Məmmədov da çıxış edərək Xocalı soyqırımının dəhşətlərindən, bu faciənin dünya ictimaiyyətinə daha geniş şəkildə çatdırılmasının vacibliyindən bəhs ediblər. Onlar vurğulayıblar ki, Xocalı faciəsi Azərbaycan xalqının yaddaşında əbədi qalacaq və gələcək nəsillər bu tarixi unutmayacaq.

В Институте почвоведения и агрохимии МНО АР состоялось памятное мероприятие, посвященное 33-й годовщине «Ходжалинского геноцида»
• 2025-02-26
Сегодня в Институте почвоведения и агрохимии МНО АР состоялось памятное мероприятие в связи с 33-й годовщиной 26 февраля «Ходжалинского геноцида».  В начале мероприятия прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики и  почтили минутой молчания светлую память жертв Ходжалинский геноцида. Мероприятие открыл генеральный  директор Института почвоведения и агрохимии, член-корреспондента  НАНА, профессор Аловсат Гулиев и отметил, что к сожалению Ходжалинская геноцид – самая бесчеловечная и ужасная из массовых расправ, совершенных армянами против азербайджанского народа. В своем выступлении ученый подчеркнул , что армяне на протяжении всей истории систематически проводили политику геноцида и этнических чисток в отношении азербайджанцев.
Беспощадное убийство мирных людей в Ходжалы является преступлением, совершенным не только против народа Азербайджана, но и против всего человечества. А.Гулиев отметил, что Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев 15 октября 2023 года в городе Ходжалы поднял Государственный флаг Азербайджанской Республики и размахивание азербайджанским флагом в Ходжалы является восстановлением исторической справедливости и подчеркнул, что кровь Ходжалинских шехидов не останется на земле.
На мероприятии выступил  исполняющий обязанности директора института д.ф.а.н. Шалала Салимова также отметила, что Ходжалинская трагедия является преступлением против человечества не только для Азербайджана, но и для всего мира. Она подчеркнула важность полного признания этого кровавого события международным сообществом и каждый несет ответственность за то, чтобы трагедия не была забыта и передана будущим поколениям.
Председатель Совета молодых ученых и специалистов института Тарлан Елмарлы подробно рассказал участникам мероприятия о кровавой трагедии, произошедшей в Ходжалы в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года. Он отметил,что этот беспощадный геноцид  запечатлен черным пятном не только на Ходжалы, но и в целом в истории азербайджанского народа. Тарлан Елмарлы подчеркнул, что память о Ходжалинских шехидах всегда будет жить в сердцах нашего народа и эта трагедия никогда не будет забыта.
На памятном  мероприятии д.а.н.,проф. Вилаят Гасанов и д.ф.б.н. Заман Мамедов  рассказали об ужасах Ходжалинского геноцида и важности более широкого доведения этой трагедии до мирового сообщества. Они подчеркнули, что Ходжалинская трагедия навсегда останется в памяти азербайджанского народа и будущие поколения не забудут эту историю. В завершение был показан видеоролик, посвященный памяти жертв Ходжалы.