Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda beynəlxalq alimlə elmi görüş keçirilib
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun qonağı, İran İslam RespublikasınınTəbriz Universitetinin Kənd Təsərrüfatı fakültəsinin professoru, Su mühəndisliyi kafedrasının (Hidroinformatika bölməsi) tanınmış alim Dr. Məhəmməd Tağı Səttari olub.
Görüşdə qonaqları institutun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev, icraçı direktor v.i.e., b.ü.f.d., dos. Gülçöhrə Hüseynova və institutun əməkdaşları qarşılayıblar.
Dr. Məhəmməd Tağı Səttari çıxışında öz elmi fəaliyyəti barədə məlumat verib və Google Scholar bazasında yerləşən məqalələrini təqdim edib. Alim, əsasən su ehtiyatlarının idarə olunması, hidroloji proseslərin modelləşdirilməsi və süni intellekt metodlarının tətbiqi mövzularına toxunub. O, həmçinin yağıntı məlumatlarının emalı, çay axınlarının və buxarlanma proseslərinin proqnozlaşdırılması, yeraltı suların keyfiyyətinin qiymətləndirilməsi sahəsində apardığı araşdırmaların nəticələrini paylaşaraq, praktik tövsiyələr verib.
Görüş zamanı institut əməkdaşları ilə elmi müzakirələr aparılıb, qarşılıqlı sual-cavab sessiyaları keçirilib və gələcəkdə əməkdaşlıq imkanları nəzərdən keçirilib. Alim və institut nümayəndələri, xüsusilə hidroinformatika sahəsində birgə tədqiqatların aparılmasının əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Səmərəli elmi müzakirələr və fikir mübadiləsi ilə yadda qalan görüş, həm Azərbaycan, həm də İran İslam Respublikasının alimləri arasında elmi əlaqələrin gücləndirilməsi üçün yeni perspektivlər açıb.

В Институте почвоведения и агрохимии состоялась научная встреча с зарубежным учёным
Гостем Института почвоведения и агрохимии МНО АР был профессор факультета сельского хозяйства Тебризского университета Иран Исламской Республики, известный учёный кафедры водных ресурсов(кафедра гидроинформатики) доктор Махаммад Таги Саттари.
На встрече гостей встретили генеральный директор института, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев, исполнительный директор, д.ф.б.н., доц. Гюльчохра Гусейнова и сотрудники института.
В своём выступлении доктор Махаммад Таги Саттари рассказал о своей научной деятельности и представил свои статьи, находящиеся в базе данных Google Scholar. Учёный в основном затронул темы управления водными ресурсами, моделирования гидрологических процессов и применения методов искусственного интеллекта. Он также поделился результатами своих исследований в области обработки данных об осадках, прогнозирования речного стока и испарения, оценки качества подземных вод и дал практические рекомендации. В ходе встречи состоялись научные дискуссии с сотрудниками института, взаимные вопросы и ответы, а также обсуждались возможности дальнейшего сотрудничества. Ученый и представители института подчеркнули важность проведения совместных исследований, особенно в области гидроинформатики.
Встреча, запомнившаяся эффективными научными дискуссиями и обменом идеями, открыла новые перспективы для укрепления научных связей между учеными Азербайджана и Исламской Республики Иран.