AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu Naxçıvan Muxtar Respublikasında keçirilən “Aqronomların Naxçıvan Forumu”nda fəal iştirak edib
• 2025-09-30
Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar İnnovasiya Mərkəzi və Naxçıvan Muxtar Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Naxçıvan şəhərində Biznes Mərkəzində “Dövlət-özəl tərəfdaşlıq çərçivəsində Aqronomların Naxçıvan Forumu” keçirilib. Forumda dövlət və özəl sektorun nümayəndələri, aqronomlar, alimlər, fermerlər və aqrar sahənin digər mütəxəssisləri iştirak edərək aqronomiyanın mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivləri barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
Tədbirdə Elm və Təhsil Nazirliyinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu da fəal iştirak edib. İnstitutun icraçı direktoru, b.ü.f.d., dosent Gülçöhrə Hüseynova forum çərçivəsində fermerlərlə və aqrar sahəyə maraq göstərən digər şəxslərlə birbaşa ünsiyyət quraraq onları maraqlandıran sualları cavablandırıb.
Forum çərçivəsində "Aqrar sahədə dövlətin dəstək mexanizmləri" mövzusunda panel müzakirəsi də təşkil olunub. Paneldə kənd təsərrüfatında dövlət dəstəyi mexanizmləri, subsidiyalara əlçatanlıq, fermerlərin sertifikatlı toxumlarla təmin olunması, aqronomların müasir bilik və bacarıqlara yiyələnməsi, intensiv suvarma sistemlərinin tətbiqi kimi mühüm məsələlər müzakirə olunub.
Bundan əlavə, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu 30 sentyabr tarixində Şərur Rayon İcra Hakimiyyəti binasının yaxınlığında yerləşən parkda keçirilən "Aqrar Biznes Festivalı" və "Toxum Sərgi-Satış Yarmarkasında" da iştirak edib. Yarmarkada torpaq münbitliyi, gübrələmə, bitki bəslənməsi və digər aktual mövzularla bağlı peşəkar tövsiyələr təqdim olunub.
Elm və Təhsil Nazirliyinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu əməkdaşları hər zaman fermerlərə müxtəlif sahələrdə elmi-metodik və praktiki dəstək göstəriblər. İnstitutun bu ənənəsi bu gün də uğurla davam etdirilir.

The Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan actively participated in the "Nakhchivan Forum of Agronomists" held in the Nakhchivan Autonomous Republic.
• 2025-09-30
The "Nakhchivan Forum of Agronomists within the Framework of Public-Private Partnership" was held at the Business Center in Nakhchivan city, jointly organized by the Agrarian Innovation Center of the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Agriculture of the Nakhchivan Autonomous Republic. Representatives of the public and private sectors, agronomists, scientists, farmers, and other specialists in the agricultural sector participated in the forum and exchanged views on the current state and development prospects of agronomy.
The Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education also actively participated in the event. The executive director of the institute, PhD in biology, associate professor Gulchohra Huseynova, directly communicated with farmers and other people interested in the agricultural sector within the forum and answered their questions.
A panel discussion on state support mechanisms in the agricultural sector was also organized within the framework of the forum. The panel discussed important issues such as state support mechanisms in agriculture, access to subsidies, providing farmers with certified seeds, equipping agronomists with modern knowledge and skills, and implementing intensive irrigation systems.
In addition, the Institute of Soil Science and Agrochemistry also participated in the Agrarian Business Festival and Seed Exhibition and Sales Fair, held on September 30 in a park located near the Sharur District Executive Power building. The fair presented professional advice on soil fertility, fertilization, plant nutrition, and other relevant topics.
The Employees of the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education have always provided scientific, methodological and practical support to farmers in various fields. This tradition of the Institute is successfully continued today.