AR  ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu
Laboratoriya  rəhbəri AMEA-nın həqiqi üzvü,  aqrar elmlər  doktoru. professor Məhərrəm Pirverdi oğlu Babayev
Laboratoriyada 14 nəfər çalışır, onlardan 1 elmlər doktoru, 5 fəlsəfə doktorudur.
Telefon: (99412) 5101097
E-mail:maharram-babayev@rambler.ru
Laboratoriya 1945-ci ildə yaradılmışdır. Laboratoriyanın ilk rəhbəri 1995-ci ilə kimi k.t.e.d., professor, AMEA-nın müxbir üzvü Məmməd-Emin Məmməd-Əli oğlu Salayev olmuşdur. Hal-hazırda laboratoriyanın rəhbəri a.e.d., professor, AMEA-nın həqiqi üzvü Məhərrəm Pirverdi oğlu Babayevdir.
Laboratoriyada 14 elmi əməkdaş, o cümlədən, bir AMEA-nın həqiqi üzvü, 1 doktor, 5 fəlsəfə doktoru fəaliyyət göstərir.
Laboratoriya yarandığı gündən institutun əsas istiqamətlərindən birini müəyyən edən aparıcı struktur bölmələrdən biri olaraq qalır. Laboratoriya fəaliyyət göstərdiyi illər ərzində burada Azərbaycanın görkəmli torpaqşünas-coğraf alıimləri R.Kovalyev, Ş.Həsənov, R.Zeynalov, M.Babayev, V.Həsənov, Ç.Cəfərova və başqaları işləmişlər.
Professor M.Salayevin rəhbərliyi və onların iştirakı ilə laboratoriyada Azərbaycan torpaqlarının genezisi, coğrafi yayılmasının qanunauyğunluqları və xəritələşdirilməsi ilə əlaqədar problemlər işlənmiş, onların dəqiq diaqnostikası, nomenklaturası, sistematikası və təsnifatı məsələləri əhatə olunmuşdur.
Laboratoriyanın çox şaxəli tədqiqatları 3 istiqamətdə-torpaq regional tədqiqatları, torpaqların genezisi, beynəlxalq təsnifatı, diaqnostikası və torpaqların xəritələşdirilməsi sahəsində aparılmışdır.
Yüksək dağ zonasında ilkin torpaqəmələgəlmə prosesi və bu prosesin torpaqəmələgəlməsin, aşınma məhsullarının miqrasiyası, humusəmələgəlmə şəraiti, meşə və çaysubasarlarında torpaqların genezisi, sistematikası və nomenklaturası, coğrafi və stasionar tədqiqatlar nəticəsində öyrənilmişdir.
Mədəni torpaqəmələgəlmə prosesinin özünəməxsus xüsusiyyətləri araşdırılmış və antropogen torpaqlarda baş vermiş dəyişikliklər aydınlaşdırılmışdır. Antropogen dəyişilmiş torpaqların sistematikası və nomenklaturası dəqiqləşdirilmiş və  ilk dəfə olaraq Azərbaycanın antropogen torpaqlarının beynəlxalq standartlara uyğun təsnifatı verilmişdir.
Çoxillik dəqiq torpaq tədqiqatlarının nəticəsi olaraq Azərbaycanın Torpaq Xəritəsi (M 1:500000, 1957), Azərbaycanın Dövlət Torpaq Xəritəsi (M 1:100000, 1997) tərtib edilmişdir. Laboratoriyanın əməkdaşları SSRİ Dövlət Torpaq Xəritəsinin Qafqaz vərəqinin tərtibində iştirak etmişdir.
Respublikanın torpaqları haqqında bir çox monoqrafiyalar çap olunmuşdur. Onlardan “Azərbaycan torpaqları”, Kiçik və Böyük Qafqazın torpaqları”, “Lənkəran torpaqları”, “Qonur torpaqəmələgəlmə prosesi”, “Araz sahili zonasında torpaqlar”, “Kür-Araz ovalığının suvarılan torpaqları” və s.
Hazırda Azərbaycanın torpaq örtüyünün biomüxtəlifliyinin öyrənilməsi, qorunması və bərpası problemi çərçivəsində Respublika torpaqlarının müasir nomenklaturası, təsnifatı, torpaq deqradasiyası və bərpası, antropogen torpaqəmələgəlmə prosesinin elmi və təcrübi əsasları üzrə dəqiq tədqiqatlar aparılır. “Azərbaycan torpaqlarının taksonomik vahidlərinin innovativ metodlarla genetik diaqnostikası və xəritələşdirilməsi (Torpaq coğrafi informasiya sistemləri və Torpaq örtüyünün strukturası laboratoriyaları ilə kompleks mövzu)” movzusunda tədqiqat işi yerinə yetirilir.
“Azərbaycan torpaq təsnifatınınm WRB sistemi ilə korrelyasiyası”, “Azərbaycan torpaq xəritəsinin legendası” (М 1:100000), “Azərbaycanda torpaq islahatına uyğun xırda təsərrüfatların torpaq tədqiqatları” və “Torpaq deqradasiyası” metodik tövsiyələr çap olunub. “Azərbaycanın torpaq və Aqrokimyəvi xəritələr Atlası”, “Respublika torpaqlarının morfogenetik profilləri”. “Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəmərinin Azərbaycan Respublikası ərazisindən keçən hissəsində təhlükə doğura biləcək təbii amillər və onlardan qorunmaq üçün nəzərdə tutulan tədbirlər”, Azərbaycanın subtropik zonasında tərəvəzəz yararlı suvarılan torpaqların biomorfogenetik diaqnostikası”, “Azərbaycan Milli torpaq təsnifatının Beynəlxalq sistemə inteqrasiyası”, “Böyük Qafqazın müasir torpaq örtüyü”  adlı monoqrafiyaları çap olunmuşdur.
Xəritə fondu. Azərbaycanda coxillik torpaq coğrafi tədqiqatlarının nəticəsində böyük elmi və təcrübi əhəmiyyəti olan bir sıra müxtəlif təyinatlı-torpaqşünaslıq, aqrokimya, meliorasiya, torpaq fizikası sahəsində xəritələr tərtib edilmişdir.
İnstitutun xəritə fondu Torpaqların genezisi, coğrafiyası və xəritəçiliyi laboratoriyasının nəzdində 1945-ci ildən fəaliyyət göstərir. Fondun əsasını 1000-dən artıq iri və orta miqyaslı institutun əməkdaşları tərəfindən hazırlanmış xəritələr təşkil edir. Bununla yanaşı xəritə fondunda nadir və çox qiymətli kartoqrafik material olan 1926-1927-ci illərdə hazırlanmış xəritələr də vardır. Xəritə fondunda Azərbaycanın torpaq örtüyünü səciyyələındirən torpaq xəritələri, əkin sahələrinin strukturunu və bonitetini əks etdirən kartoqramlar, torpaq fondunun qiymətləndirən və torpaq-aqroiqlim rayonlaşdırılması, torpaqların duzluluğu, eroziyası üzrə və s. xəritələrdə mövcuddur.

Institute of Soil Science and Agrochemistry of Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
LABORATORY OF GENESIS, GEOGRAPHY AND CARTOGRAPHY OF SOILS
Chief of  laboratory
Academician of ANAS, doctor of agrarian sciences, professor Babayev Maharram Pirverdi
The laboratory has 15 employees, from   them 1 doctor, 5 doctors of philosophy
Telefon: (99412) 5101097
E-mail:maharram-babayev@rambler.ru
The laboratory was created in 1945, the first chief of the laboratory till 1995, was d.a.s., prof. Associate Member of ANAS Mammad-Amin Mammad-Ali oglu Salayev. At present the chief of the laboratory is  d.a.s., professor, Academician of ANAS Maharram Pirverdi oglu Babayev.
The laboratory has 15 employees, from them 1 Active Member of ANAS, 1 doctor and 5 doctor of philosophy of sciences.
From the first day of its existence and on today’s day the laboratory is structural unit determined one of the main directions of the institute activity. For the time of the laboratory activity in different years outstanding scientists of soil science of Azerbaijan R. Kovalyov, Sh.Hasanov, A.Zeynalov, M.Babayev, V.Hasanov, Ch.Jafarova and others work here.
Under the leadership of prof. M.Salayev and for their participation the problems connecting with the soil genesis were elaborated, the regularities of their geographical spreading and cartography were investigated, the problems of diagnostics, nomenclature of systematic and classification of Republic soils were examined.
Mani-sided investigations of the laboratory are carried out in the three directions: in the sphere of soil regional investigations; in the sphere of genesis of classification and diagnostics of soils; in the sphere of soils cartography.
In result of geographical and stationary investigations soil forming process in the high mountainous zone and migration of weathering products, soil formation process, condition humus forming also genesis, systematic and nomenclature of forestry and flood soils were studied. The peculiarity of the cultural soil forming process are revealed, the changes occurred in anthropogenic soils are determined. The systematic and nomenclature of anthropogenic changed soils are defined more precisely, and the classification of anthropogenic soils of Azerbaijan in accordance with the international standards are given for the first time.
As a result of long-term detailed soil researches were made a Soil map of Azerbaijan (Scale: 1:500000, 1957); a State Soil Map of Azerbaijan (М 1:100000, 1997). The employees of laboratory took part in drawing up of the Caucasian sheet of a State Soil map USSR.
A several monograph about soils of Republic was issued. Among them it is the "The Soils of Azerbaijan"; "The Soils of Small and Large Caucasus"; “The Lenkoran’s soils"; "The Process of formation of brown soil"; " The Soils in a bank of Araz lowland "; " The irrigated soils of Kura-Araz lowland ".
At the present stage, the activity of the laboratory is aimed at compiling a modern nomenclature and classification of soils using the stock material of the biodiversity studies of Azerbaijan soil cover, its protection and conservation. Research work "Genetic diagnostics by innovative methods of taxonomic units of Azerbaijan soils and their mapping (a complex topic with the laboratories of Geographical Information Systems of soils and Soil Cover Structures)" is being carried out.
The Activity of employees of laboratory are classification of soils on a problem of a biovariety of a soil cover, its protection and preservation at the present stage. In laboratory also is investigated the soil degradation problems, the ways of their restoration, the scientific and practical bases of anthropogenous soil forming process. On the basis of these researches " The Correlation of Azerbaijan classification system of soil  with system WRB", "Azerbaijan soil map legend” (Scale 1:100000), methodical recommendations of " The Soil researches in small size farms according to soil reform in Azerbaijan ", "The soil degradation", "Morphogenetic structures of Azerbaijan soils", “The Atlas of Azerbaijan soil and agrochemistry maps", "Natural factors that can create danger for that part of the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline passing through the Azerbaijan Republic intending measures for preservation", “Biomorfogenetic Diaqgnostics of the Irrigative Soils Suitable for Vegetable in the Azerbaijan Subtropic Zone”, " The integration of Azerbaijan National Soil Classification into the International System", "The modern soil cover of the Greater Caucasus" are prepared.
It was determined that it is possible to manage the soil parameters by an application of the crop alternation being based on a scientific side. The soil biologically evaluating shows that the grey-brown and grey-meadow soils fertility can be rised besides to restore the irrigative alluvial meadow-forest and gleyey-yellow soils in the subtropic zone.
Map fund.
The cartographical fund of the Institute of Soil science and agrochemistry for the laboratory of genesis and geography of soils has been created since 1945 and has been numbered 1000 large-middle-small scaled maps, composed by scientific employees of the institute.
The Map fund has contained unique and valuable cartographic materials of different authors, which prepared in 1926-1927.
The Map fund has been presented by maps characterizing soil cover of the  republic, different cartogram’s, agricultural structures and evaluation of soil cover of administrative regions, materials on evaluation of the land fund, soil-agroclimatic regionalization of the republic, salting, erosion and etc.