AR  ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu
Laboratoriya  rəhbəri AMEA-nın həqiqi üzvü,  aqrar elmlər  doktoru. professor Məhərrəm Pirverdi oğlu Babayev
Laboratoriyada 14 nəfər çalışır, onlardan 1 elmlər doktoru, 5 fəlsəfə doktorudur.
Telefon: (99412) 5101097
E-mail:maharram-babayev@rambler.ru
Laboratoriya 1945-ci ildə yaradılmışdır. Laboratoriyanın ilk rəhbəri 1995-ci ilə kimi k.t.e.d., professor, AMEA-nın müxbir üzvü Məmməd-Emin Məmməd-Əli oğlu Salayev olmuşdur. Hal-hazırda laboratoriyanın rəhbəri a.e.d., professor, AMEA-nın həqiqi üzvü Məhərrəm Pirverdi oğlu Babayevdir.
Laboratoriyada 14 elmi əməkdaş, o cümlədən, bir AMEA-nın həqiqi üzvü, 1 doktor, 5 fəlsəfə doktoru fəaliyyət göstərir.
Laboratoriya yarandığı gündən institutun əsas istiqamətlərindən birini müəyyən edən aparıcı struktur bölmələrdən biri olaraq qalır. Laboratoriya fəaliyyət göstərdiyi illər ərzində burada Azərbaycanın görkəmli torpaqşünas-coğraf alıimləri R.Kovalyev, Ş.Həsənov, R.Zeynalov, M.Babayev, V.Həsənov, Ç.Cəfərova və başqaları işləmişlər.
Professor M.Salayevin rəhbərliyi və onların iştirakı ilə laboratoriyada Azərbaycan torpaqlarının genezisi, coğrafi yayılmasının qanunauyğunluqları və xəritələşdirilməsi ilə əlaqədar problemlər işlənmiş, onların dəqiq diaqnostikası, nomenklaturası, sistematikası və təsnifatı məsələləri əhatə olunmuşdur.
Laboratoriyanın çox şaxəli tədqiqatları 3 istiqamətdə-torpaq regional tədqiqatları, torpaqların genezisi, beynəlxalq təsnifatı, diaqnostikası və torpaqların xəritələşdirilməsi sahəsində aparılmışdır.
Yüksək dağ zonasında ilkin torpaqəmələgəlmə prosesi və bu prosesin torpaqəmələgəlməsin, aşınma məhsullarının miqrasiyası, humusəmələgəlmə şəraiti, meşə və çaysubasarlarında torpaqların genezisi, sistematikası və nomenklaturası, coğrafi və stasionar tədqiqatlar nəticəsində öyrənilmişdir.
Mədəni torpaqəmələgəlmə prosesinin özünəməxsus xüsusiyyətləri araşdırılmış və antropogen torpaqlarda baş vermiş dəyişikliklər aydınlaşdırılmışdır. Antropogen dəyişilmiş torpaqların sistematikası və nomenklaturası dəqiqləşdirilmiş və  ilk dəfə olaraq Azərbaycanın antropogen torpaqlarının beynəlxalq standartlara uyğun təsnifatı verilmişdir.
Çoxillik dəqiq torpaq tədqiqatlarının nəticəsi olaraq Azərbaycanın Torpaq Xəritəsi (M 1:500000, 1957), Azərbaycanın Dövlət Torpaq Xəritəsi (M 1:100000, 1997) tərtib edilmişdir. Laboratoriyanın əməkdaşları SSRİ Dövlət Torpaq Xəritəsinin Qafqaz vərəqinin tərtibində iştirak etmişdir.
Respublikanın torpaqları haqqında bir çox monoqrafiyalar çap olunmuşdur. Onlardan “Azərbaycan torpaqları”, Kiçik və Böyük Qafqazın torpaqları”, “Lənkəran torpaqları”, “Qonur torpaqəmələgəlmə prosesi”, “Araz sahili zonasında torpaqlar”, “Kür-Araz ovalığının suvarılan torpaqları” və s.
Hazırda Azərbaycanın torpaq örtüyünün biomüxtəlifliyinin öyrənilməsi, qorunması və bərpası problemi çərçivəsində Respublika torpaqlarının müasir nomenklaturası, təsnifatı, torpaq deqradasiyası və bərpası, antropogen torpaqəmələgəlmə prosesinin elmi və təcrübi əsasları üzrə dəqiq tədqiqatlar aparılır. “Azərbaycan torpaqlarının taksonomik vahidlərinin innovativ metodlarla genetik diaqnostikası və xəritələşdirilməsi (Torpaq coğrafi informasiya sistemləri və Torpaq örtüyünün strukturası laboratoriyaları ilə kompleks mövzu)” movzusunda tədqiqat işi yerinə yetirilir.
“Azərbaycan torpaq təsnifatınınm WRB sistemi ilə korrelyasiyası”, “Azərbaycan torpaq xəritəsinin legendası” (М 1:100000), “Azərbaycanda torpaq islahatına uyğun xırda təsərrüfatların torpaq tədqiqatları” və “Torpaq deqradasiyası” metodik tövsiyələr çap olunub. “Azərbaycanın torpaq və Aqrokimyəvi xəritələr Atlası”, “Respublika torpaqlarının morfogenetik profilləri”. “Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəmərinin Azərbaycan Respublikası ərazisindən keçən hissəsində təhlükə doğura biləcək təbii amillər və onlardan qorunmaq üçün nəzərdə tutulan tədbirlər”, Azərbaycanın subtropik zonasında tərəvəzəz yararlı suvarılan torpaqların biomorfogenetik diaqnostikası”, “Azərbaycan Milli torpaq təsnifatının Beynəlxalq sistemə inteqrasiyası”, “Böyük Qafqazın müasir torpaq örtüyü”  adlı monoqrafiyaları çap olunmuşdur.
Xəritə fondu. Azərbaycanda coxillik torpaq coğrafi tədqiqatlarının nəticəsində böyük elmi və təcrübi əhəmiyyəti olan bir sıra müxtəlif təyinatlı-torpaqşünaslıq, aqrokimya, meliorasiya, torpaq fizikası sahəsində xəritələr tərtib edilmişdir.
İnstitutun xəritə fondu Torpaqların genezisi, coğrafiyası və xəritəçiliyi laboratoriyasının nəzdində 1945-ci ildən fəaliyyət göstərir. Fondun əsasını 1000-dən artıq iri və orta miqyaslı institutun əməkdaşları tərəfindən hazırlanmış xəritələr təşkil edir. Bununla yanaşı xəritə fondunda nadir və çox qiymətli kartoqrafik material olan 1926-1927-ci illərdə hazırlanmış xəritələr də vardır. Xəritə fondunda Azərbaycanın torpaq örtüyünü səciyyələındirən torpaq xəritələri, əkin sahələrinin strukturunu və bonitetini əks etdirən kartoqramlar, torpaq fondunun qiymətləndirən və torpaq-aqroiqlim rayonlaşdırılması, torpaqların duzluluğu, eroziyası üzrə və s. xəritələrdə mövcuddur.

В лаборатории работает 15 сотрудников,
Лаборатория была создана в 1945 году. Первым руководителем лаборатории до 1995 года был д.с.х.н., проф., член-корр. НАНА Мамед-Амин Мамед-Али оглы Салаев. В настоящее время руководителем лаборатории является д.а.н., проф., действительный член НАНА Магеррам Пирверди оглы Бабаев.
В лаборатории работают 15 сотрудников, из них 1 действ. чл. НАНА, 1 доктор аграрных наук и 5 докторов философии аграрных наук.
С первых дней своего существования лаборатория является структурной единицей, определяющей одно из основных направлений деятельности института. За время деятельности лаборатории в разные годы здесь работали и продолжают работать по настоящее время видные ученые почвоведы Азербайджана - Р. Ковалев, Ш. Гасанов, А.Зейналов, М.Бабаев,  В.Гасанов, Ч.Джафарова и другие.
Под руководством проф., чл.  Корр. НАНА М.Салаева вышеназванными учеными-почвоведами лаборатории были разработаны проблемы, связанные с генезисом почв, исследованы закономерности их географического распространения и картографии, были рассмотрены вопросы диагностики, международную номенклатуры, систематики и классификации почв республики.
Многогранные исследования лаборатории проводились в трех направлениях: в области  почвенно- региональных исследований; в области генезиса, классификации и диагностики почв; в области картографии  почв.
В результате географических и стационарных исследований были изучены почвообразовательный процесс в высокогорной зоне и миграция продуктов выветривания, условия образования гумуса, также генезис, систематика и номенклатура лесных и пойменных почв. Выявлены особенности культурного почвообразовательного процесса и установлены изменения, происходящие в антропогенных почвах. Уточнена систематика и номенклатура  антропогенно-измененных почв  и впервые  дана классификация антропогенных почв Азербайджана в соответствии с международными стандартами.
В результате многолетних детальных почвенных исследований были составлены: Почвенная карта Азербайджана (М 1:500000, 1957); Государственная Почвенная карта Азербайджана (М 1:100000, 1997). Сотрудники лаборатории принимали участие в составлении Кавказского листа Государственной Почвенной карты СССР.
Был издан ряд монографий о почвах Республики. Среди них необходимо особо выделить: «Почвы Азербайджана»; «Почвы Малого и Большого Кавказа»; «Почвы Ленкорани»; «Процесс почвообразования бурых почв»; «Почвы Приараксинской полосы»; «Орошаемые почвы Кура-Араксинской низменности».
На современном этапе деятельность лаборатории направлена на составление современной номенклатуры и классификации почв с использованием фондового материала исследований биоразнообразия почвенного покрова Азербайджана, его охраны и сохранения.  Проводится научно-исследовательская работа «Генетическая диагностика инновационными методами таксономических единиц почв Азербайджана и их картирование (комплексная тема с лабораториями Почва-географические информационные системы и Структуры почвенного покрова)».
В лаборатории также исследуется деградация почв, изучаются пути их восстановления, разрабатываются научные и практические основы антропогенного почвообразовательного процесса. По результатам исследований изданы книги: «Корреляция классификации почв Азербайджана с системой WRB», «Легенда Почвенной Карты Азербайджана (М 1:100000)»; монографии: «Морфогенетические профили почв Азербайджана», «Возможные опасности, ожидаемые от природных факторов на территории Азербайджанской Республики, где проходит нефтепровод Баку-Тбилиси-Джейхан и мероприятия по борьбе с ними», «Биоморфогенетическая диагностика орошаемых почв субтропической зоны, соответствующая возделыванию овощных культур";  «Интеграция национальной почвенной классификации Азербайджана в Международную Систему», «Современный почвенный покров Большого Кавказа», «Атлас почвенных и агрохимических  карт Азербайджана»;  методические рекомендации: «Почвенные исследования в мелких хозяйствах в соответствии с почвенной реформой в Азербайджане» и «Деградация почв».
Впервые наряду с морфогенетическими диагностическими показателями были учтены биологические показатели почв и составлена современная почвенная классификация и диагностика почв Республики в соответствии с Международными стандартами.
Картфонд. Важным итогом многолетних почвенно-географических исследований в Азербайджане является составление различных карт в области почвоведении, агрохимии, мелиорации, физики почв и др.
Картографический фонд Института Почвоведения и Агрохимии был создан при Лаборатории генезиса и географии почв в 1945 году и насчитывает более 1000 крупно- и среднемасштабных карт, составленных сотрудниками института.
Картфонд содержит также уникальные и ценнейшие картографические материалы различных авторов, начиная с 1926 года по настоящее время.
Картфонд представлен картами, характеризующими почвенный покров республики, различными картограммами структуры с/х угодий и бонитета почвенного покрова административных районов, материалами по оценке земельного фонда, почвенно-агроклиматическому районированию республики, засолению, эрозии и др.