Laboratoriyanın müdiri: Sadıqov Fərhad Ələkbər oğlu.
Torpaqların rekultivasiyası laboratoriyası 1975-ci ildə professor Muxtar Rzaqulu oğlu Abduyev tərəfindən yaradılmışdır və 1979 cu ildə qədər həmin laboratoriyaya rəhbərlik etmişdir. 1979-1984 cü illərdə laboratoriyaya k.t.e.n. dos. N. Rzayev  1984-2016 ci illərdə isə k.t.e.n. dos. V.Əhmədov rəhbərlik etmişdir. 2016-cı ildən həmin laboratoriyaya a.e.ü.t.f. dos. Fərhad Sadıqov rəhbərlik edir.
Laboratoriyanın əsas fəaliyyəti texnogen çirklənmiş, əsasən də köhnə neft istismar ərazi torpaqlarının və hal-hazırda neftçıxarma və sanaye işləri nəticəsində təsirlərlə məruz qalmış torpaqların rekultivasiyası o cümlədən ən müasir biorekultivasiya  üsullarının  tətbiqi ilə reabilitasiya edilməsi istiqamətində tədqiqatların aparılması və tədqiqat nəticələrinin tədbiqindən ibrətdir.
Hal-hazırda laboratoriyada tədqiqatların aparılması üçün müasir nəzəri-metodoloji baza formalaşdırılmış zəruzi torpaq və su nümunələrinin təhlillərini aparmaq üçün bütün şərait yaradılmışdır.
Laboratoriyada bir sıra əməkdaşları müxtəlif qrant layihlərinin, o cümlədən NATO Elm Komitəsi və Dünya Bankı tərəfindən mailiyyələşən layihələrin yerinə yetirməsində iştirak etmişlər.
Laboratoriyada 13 əməkdaş fəaliyyət göstərir. Onlardan laboratoriya müdiri, 1 baş elmi işçi, 6 aparıcı elmi işçi, 1 elmi işçi, 1 kiçik elmi işçi, 3  böyük laborant.

The laboratory the of the Soil Reclamation.
The soil reclamation laboratory was established in 1975 by Professor Mukhtar Rzagulu Oghlu Abduyev  and he headed that laboratory until 1979. In 1979-1984, the laboratory was headed by  doctor of science in agriculture - N. Rzayev, and in 1984-2016 by  doctor of science in agriculture- V. Ahmadov  since 2016, that laboratory has been headed by doctor of science in agriculture - Farhad Sadigov.
The main activity of the laboratory is the recultivation of technogenically polluted, mainly old oil exploitation territory soils and currently affected by oil extraction and industrial works, including the reclamation of rehabilitation with the application of the most modern bio-recultivation methods and the application of research results.
A number of employees of the laboratory participated in the implementation of various grant projects, including projects financed by the NATO Science Committee and the World Bank.
11 employees work in the laboratory. Among them, laboratory director, 6 leading scientific workers, 1 scientific worker, 1 junior scientific worker, 2 senior laboratory assistants, 1 specialist. Among of them are the head of the laboratory, 6 leading scientific workers, 1 scientific worker, 1 junior scientific worker, 2 senior laboratory assistants, 1specialist.