Laboratoriyanın müdiri: Sadıqov Fərhad Ələkbər oğlu.
Torpaqların rekultivasiyası laboratoriyası 1975-ci ildə professor Muxtar Rzaqulu oğlu Abduyev tərəfindən yaradılmışdır və 1979 cu ildə qədər həmin laboratoriyaya rəhbərlik etmişdir. 1979-1984 cü illərdə laboratoriyaya k.t.e.n. dos. N. Rzayev  1984-2016 ci illərdə isə k.t.e.n. dos. V.Əhmədov rəhbərlik etmişdir. 2016-cı ildən həmin laboratoriyaya a.e.ü.t.f. dos. Fərhad Sadıqov rəhbərlik edir.
Laboratoriyanın əsas fəaliyyəti texnogen çirklənmiş, əsasən də köhnə neft istismar ərazi torpaqlarının və hal-hazırda neftçıxarma və sanaye işləri nəticəsində təsirlərlə məruz qalmış torpaqların rekultivasiyası o cümlədən ən müasir biorekultivasiya  üsullarının  tətbiqi ilə reabilitasiya edilməsi istiqamətində tədqiqatların aparılması və tədqiqat nəticələrinin tədbiqindən ibrətdir.
Hal-hazırda laboratoriyada tədqiqatların aparılması üçün müasir nəzəri-metodoloji baza formalaşdırılmış zəruzi torpaq və su nümunələrinin təhlillərini aparmaq üçün bütün şərait yaradılmışdır.
Laboratoriyada bir sıra əməkdaşları müxtəlif qrant layihlərinin, o cümlədən NATO Elm Komitəsi və Dünya Bankı tərəfindən mailiyyələşən layihələrin yerinə yetirməsində iştirak etmişlər.
Laboratoriyada 13 əməkdaş fəaliyyət göstərir. Onlardan laboratoriya müdiri, 1 baş elmi işçi, 6 aparıcı elmi işçi, 1 elmi işçi, 1 kiçik elmi işçi, 3  böyük laborant.

Заведующий лабораторией:  Садыгов Фархад Алекпер оглу.
Лаборатория рекультивации почв была создана в 1975 году профессором Мухтаром Рзагулу оглы  Абдуевым, который руководил лабораторией до 1979 года.
С 1979 г. до 1984 лабораторией руководил к.с-х.н., доц. Н.Рзаев.
С1984-2016 г. лабораторию  руководил к.с-х.н.,доц. В.А.Ахмедов.
С 2016 г лабораторию возглавляет  д.ф.а.н., доц.Ф.А.Садыгов.
Основной деятельностью лаборатории является рекультивация техногенно загрязненных, преимущественно почв старых районов нефтедобычи и в настоящее время затронутых нефтедобывающими и промышленными работами, включая рекультивацию самыми современными методами биорекультивации и применение результатов исследований.
В настоящее время созданы все условия для проведения анализов необходимых проб почвы и воды, где сформирована современная теоретико-методологическая база для проведения исследований в лаборатории.
Ряд сотрудников лаборатории получили различные гранты, в том числе от Научного комитета НАТО и Вместо проектов, финансируемых Всемирным банком участвовал в тренинге
В лаборатории работают 11 сотрудников. Среди них заведующий лабораторией, 5 ведущих научных сотрудников, 1 научный сотрудник, 1 младший научный сотрудник и 2 старших лаборанта и 1 специалист.