AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda “Açıq qapı” günləri davam edir
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileyi çərçivəsində təşkil olunan “Açıq qapı” günləri  davam edir.“Açıq qapı” günlərinin təşkilinin  əsas məqsədi gənclərin elmi potensialının artırılması, elmin təbliği və gələcək üçün savadlı, ixtisaslı kadrların hazırlanmasına dəstək verməkdir.
Növbəti “Açıq qapı” günündə Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin “Ekologiya mühəndisliyi” ixtisası üzrə I kurs magistrantları iştirak ediblər. Gənc tədqiqatçılar İnstitutun “Torpaq muzeyi” ilə yaxından tanış olublar.
Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Təhsil şöbəsinin müdiri, c.ü.f.d Fərrux Xəlilov tələbələrə müxtəlif torpaq növləri — dağ-çəmən-meşə torpaqları, ibtidai dağ-çəmən qanlı-çimli torpaqlar və digər torpaq tipləri barədə geniş məlumat verib. Alim həmçinin institutun elmi nailiyyətlərindən, burada çalışan görkəmli alimlərin fəaliyyətindən, eləcə də torpaqşünaslıq elminin ölkə üçün əhəmiyyəti barədə ətraflı məlumat verilib.
Magistrantların çoxsaylı sualları cavablandırılıb, onlara gələcək elmi fəaliyyətlərində istiqamətverici tövsiyələr verilib.
Qeyd edək ki, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda keçirilən “Açıq qapı” günləri gənclərin elmi mühitlə tanışlığına, onların elmi araşdırmalara marağının artırılmasına və gələcəyin alimlərinin formalaşmasına xidmət edir.

The "Open Door" days organized within the framework of the 80th anniversary of the Azerbaijan National Academy of Sciences continue at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. The main goal of organizing "Open Door" days is to increase the scientific potential of young people, promote science, and support the preparation of educated, qualified personnel for the future.
The next "Open Door" day was attended by first-year master's students of the Azerbaijan University of Architecture and Construction majoring in "Ecological Engineering".Young researchers got to know the Institute's "Soil Museum" closely.
Head of the Education Department of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, Doctor of Philosophy in Geography - Farrukh Khalilov, provided students with extensive information about various soil types - mountain-meadow-forest soils, primitive mountain-meadow sandy-grass soils, and other soil types. The scientist was also provided with detailed information about the scientific achievements of the Institute, the activities of prominent scientists working here, as well as the importance of soil science for the country.
Numerous questions from the graduate students were answered, and they were given guiding recommendations for their future scientific activities.
It should be noted that, the "Open Door" days held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry serve to familiarize young people with the scientific environment, increase their interest in scientific research, and shape the scientists of the future.